| Constanti12 a întrebat:

Salut, netul nu imi merge va rog ajutati-ma am incercat tot dar nu merge, cablul de net merge.
Jos imi arata ca sunt conectat.
Am win 8.1

9 răspunsuri:
| WolffBoy a răspuns:

Daca iti arate semnul exclamarii si ai cablul de net bagat, incearca sa faci urmatorii pasi.
Pas 1 -Intra in Command Promt ca administrator (click dreapta pe start dupa Comand Promt as admin).
Pas 2 - Scrie urmatoarele lucruri "ipconfig /release" dupa "ipconfig /renew"

| Constanti12 explică (pentru WolffBoy):

Nu imi arata semnul exclamarii, mai devreme mi-a mers netul dar dupa nu a mai mers, am debifat serverul proxy din setarile lan, si cand rulez trobuleshooter imi spune ceva de un serviciu din pc care aparent dupa ce il reactivez nu mai marge. iar acum pe orice browser intru si caut ceva imi sta mult sa se incarce o pagina si dupa 5 minute spune ca nu a putut sa se conecteze

| WolffBoy a răspuns (pentru Constanti12):

Pentru inceput pori sa imi spui daca ai modem sau router?
Daca ai router incearca sa vezi su ajutorul unui telefon daca si prin WI-FI internetul merge greu, daca da este posibil sa fie de la router, daca ai doar modem este posibil sa fie acela problema sau cablul de internet sa nu isi mai faca treaba cum trebuie, daca ai si modem si router incearca s te conectezi la internet fara router(modem + pc), sau poti incerca sa iti schimbi DNS-ul.Si daca se poate sa imi spui ce serviciu iti activeaza atunci cand dai trobuleshooter (doar daca nu s-a resolvat problema).

| Constanti12 explică (pentru WolffBoy):

Rputerul merge perfect, wifi la fel, numai ca pe pc nu stiu ce are, cred ca e din calculator vreun virus sau ceva

| WolffBoy a răspuns (pentru Constanti12):

Este posibil sa fie si de la Windows dar nu cred ca e de acolo, vezi ce ai instalat in ultimele zile si incearca sa le dezinstalezi, este posibil sa fie de la un program(sau serviciu) care iti provoaca aceasta problema sau de la browser, si acela poate provoca aceasta problema. Daca nu e de acolo poti sa iti schimbi si Windows-ul dar asta e doar daca nu mai ai alta solutie.

| Constanti12 explică (pentru WolffBoy):

Daca dau restart merge undeva la 40 de min dupa nu mai merge

| WolffBoy a răspuns (pentru Constanti12):

Incearca sa faci update-urile la Windows daca ai daca nu imi poti spune inainte de a se intampla asta ce au facut pe pc(daca ai instalat programe, oprit servici, porneste serviicile si dezinstaleaza acele procrame), daca nici asa nu merge poti face un Windows refresh (https://support.microsoft.com/......h-reset-pc ) ai mai multe detalii in acel link, o sa dureze un pic mai mult decat reinstalarea Windows-ului, dar cu refresh iti poti pastra toate datele care le ai pana in momentul actual?

| Constanti12 explică (pentru WolffBoy):

Daca dau refresh imi spune ca unele fisiere lipsesc. Suportul de instalare windows va furniza aceste fisiere, am asteptat vreo 20 de ninute dar nu a furnizat nimic

| WolffBoy a răspuns (pentru Constanti12):

Daca ai un DVD, stick cu Windows instaleaza-l cu acela dar cand o sa ajungi aici( https://www.sevenforums.com/......-step6.jpg ) alegi upgrade nu custom si o sa it ramana toate lucrurile care le-ai instalat intr-un folder pe nume "Windows.old" daca nu ai poti gasi unul aici( https://www.teamos-hkrg.com,de aici l-am luat si eu).