| Constantin_Denis_1905 a întrebat:

Nu prea ma pricep la Pc-uri deci imi trebuie niste ajutor. Vreau sa-mi fac un Pc pe piese si vreau sa stiu daca se potrivesc piesele.
Placa video : Gigabyte Geforce GT 730 2GB DDR3 128 bit
Placa de baza : Gigabyte Ga 970A ds3p
Procesor : AMD Carrizo Athlon x4 845 3. 5GHZ
Sursa : Segotep SG D600 SCR
Hard Disk : Seagate HDD 1TB 7200RPM 64 Mg Sata 3
Vreau mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Cliar a răspuns:

Placa de baza este AM3+ si procesorul este FM2+, deci nu sunt compatibile. Sursa nu prea este calitativa si la banii aia gasesti ceva mai bun. Placa video destul de slaba, abia duce jocuri in low 30fps. Te rog zi-mi bugetul si o sa iti fac o lista cu cea mai buna varianta in acei bani happy

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Cam la 1200 - 1300 lei tongue

22 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Salut
Componentele nu sunt compatibile!
Mai bine ne spui ce buget ai sa-ti facem o configuratie...

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Si daca deti unele componente cum ar fi memoria ram etc.

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru CPAElites):

1200-1300 lei

| Cliar a răspuns:

Parerea mea ca mai bine faci un sacrificiu si treci pe buget de 1350 ron, daca vrei ceva decent. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2284302/ Asta iti recomand, daca vrei poti sa mai scazi la 1325 lei daca pui un hard de 500gb in loc de cel de 1tb, desi personal cred ca merita sacrificiul de 1350 lei in loc de 1300. Placa video desi are doar un 1gb este cu mult superioara acelui gt 730, fiindca acel 1gb este ddr5 si pe gt 730 ai ddr3. Sper ca te-am ajutat, daca mai ai vreo intrebare poti sa mi-o spui :)

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Multumesc mult happy

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Totusi, se potriveste placa ddr3?

| Cliar a răspuns (pentru Constantin_Denis_1905):

Ram-ul este ddr4, deci nu o sa mearga pe placa de baza ddr3, parerea mea ca mai bine cumperi exact ce e acolo. Iti garantez ca sunt compatibile si ca duc decent jocurile.

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Aha si ultima intrebare? Merge orice placa numai sa fie ddr5?

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/ Adica asta? Pot sa mai strang cativa bani.

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Si ar merge si un procesor mai bunicel la max 500 lei, poate?

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Poti sa schimbi in wishlist-ul placa video cu asta: http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/
Si ram-ul cu asta : http://www.pcgarage.ro/memorii/crucial/8gb-ddr4-2133mhz-cl15-single-ranked/
Nu conteaza ca trece peste buget, mai astept.

| Cliar a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2284302/ Am modificat, doar ca am pus 8gb memorie ram de la hyperx in loc de crucial fiindca este mai calitativa. In rest am modificat placa video si am pus acel 750 ti.

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Multam man :) Mi-au spus niste prieteni ca ar merge mai bine procesorul asta pentru jocuri. Daca se potriveste.
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-6500-320ghz-box/
Poti sa-l pui in wishlist? Ultimul lucru de care am nevoie.
O sa mai strang bani cred, ca sa fie mai bun pc-ul.

| Cliar a răspuns (pentru Constantin_Denis_1905):

Pai spune-mi direct bugetul final pe care il ai, gen cati bani ai putea sa strangi maxim, si iti fac un wishlist cu ce e mai bun in banii aia happy

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Placa http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/
Procesor http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-6500-320ghz-box/ Si in celelalte piese ar putea fi lasate asa cred :P Asta e bugetul maxim.

| Cliar a răspuns (pentru Constantin_Denis_1905):

Asta ar insemna cam undeva pana in 3000 ron. O sa ma uit acum si revin cu un wishlist

| Cliar a răspuns (pentru Constantin_Denis_1905):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2290322/ A intrat acel i5 + 8gb ram + gtx 1060 3gb + hdd 1tb + restul. O sa iti duca orice joc pe high-ultra

| Constantin_Denis_1905 explică (pentru Cliar):

Cred ca mergea mai bine asta http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/
E si mai ieftina putin.

| Cliar a răspuns (pentru Constantin_Denis_1905):

1060 e cu mult peste 1050 ti si chiar merita diferenta de pret