| Darken99 a întrebat:

Recent mi-am cumpărat un laptop şi când intru pe un joc ventilatorul incorporat ajunge să se audă prea tare. Are careva o solutie să pot scăpa de asta?

Răspuns Câştigător
| maximoulicious a răspuns:

Salut, depinde ce laptop ti-ai luat, daca are o placa video dedicata sau nu, daca te joci jocuri cu au nevoie de resurse mari sau nu, daca stai cu laptopul pe pat sau nu. Sunt mai multe variabile. Daca ai placa video dedicata, poti sa incerci ca inainte sa intri in joc sa dai click dreapta pe el si sa-i dai "run with graphics processor" --> si alegi placa dedicata, nu integrata.
Ca o paranteza, laptopurile nu sunt de jocuri, personal consider ca cine da 4000 lei pe un laptop de gaming ori are nevoie de portabilitate (azi e in Brasov, maine e in Bucuresti, poimaine e in Iasi, deci e mereu in tranzit) ori nu realizeaza ca, cu banii aceia poti sa-ti cumperi o unitate PC cel putin cu 40% mai performanta decat resursele laptopului. Sa nu mai vorbim de racire...

Bafta!

P.S. ia-ti un coolpad, gasesti pe eMAG la preturi incepand de pe la 35 lei.

1 răspuns:
| DavidoffUser a răspuns:

Are nevoie de racire si coolerul isi mareste rotatiile. Daca vrei sa scapi, scoate-l, dar arzi procesorul, altfel n-ai cum, si cu cooler extern tot asa o sa faca.