| JusticeForCraiova a întrebat:

Salut.
Recomandati-mi si mie coolere pentru procesorul Amd Phoneom 3, 4 ghz 4cori 4nuclee fara overclock.
Buget maxim pentru cooler : 150Ron.

(Sa nu postati toate prostiile de coolere de 15 20lei ceva mai bun )

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Phoneom asta e un procesor nou cumva?
In alta ordine de idei, uite 2 care-s sfinte:
http://www.pcgarage.ro/coolere/zerotherm/nirvana-nv120-premium/
sau
http://www.pcgarage.ro/coolere/sunbeam/core-contact-freezer/
P.S. Nu vorbesc din povesti, m-am documentat temeinic cu citeva luni in urma, vroiam sa imi iau un FX-4100 sau FX-6100 si trebuia racire ca lumea (normal ca aveam sa fac overclock), dar dupa ce am citit si am calculat una-alta am decis sa trec pe Intel...

| JusticeForCraiova explică (pentru KodrutZ):

Nu se potrivesc pentru phenom.

| KodrutZ a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

De unde pina unde ai scos-o pe asta? Cel putin Nirvana are specificat clar AM3/AM3+. La Sunbeam trebuie' sa intrebi la pcgarage, se prea poate sa nu fie specificat acolo dar sa fie compatibil sau sa gasesti adaptor. Din cite stiu, AM2/AM3 si Am3+ inghit aceleasi coolere. La fel si 775/1155 de la Intel(am un Scythe Katana3 pe care l-am avut pe X2 4000+ pe AM2 si acum il am pe Intel i3 2120).

| JusticeForCraiova explică (pentru KodrutZ):

Daca nu scrie AM3+ SI AM3 inseamna ca nu sunt compatbibile cu procesoru meu.