| banditul007 a întrebat:

S-ar merita un upgrade de la core 2 duo E8500 la core 2 quad q6600?

1 răspuns:
| SilviaDulcik a răspuns:

O întrebare destul de bună.
Depinde ce faci cu el și contează dacă poți să îi faci overclock sau nu.
Nu o să fie diferență atât de mare dar se va simți, mai ales în jocuri mai noi, din 2012 până în prezent sau în diverse programe.
E8500 are frecvența de 3. 16GHz iar Q6600 are frecvența de 2. 4GHz.
Comparație: http://www.anandtech.com/bench/product/55?vs=53
Dacă poți să îl schimbi gratis, e o alegere bună, dacă trebuie să dai diferență, nu se merită.