| Robert2090 a întrebat:

Salut Tpu.Am o placa de baza: http://www.okazii.ro/......2865835,ce tip de placa video suport(ddr2, ddr3,ddr4,ddr5)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la DDR2 in sus nu prea sunt incompatibilitati intre placa video si slotul PCI-e. Merge orice. Rata de transfer este un pic mai mica dar nu este sesizabil pentru ochiul uman.

| Robert2090 explică (pentru Salontanul):

Deci merge orice ddr?

| Salontanul a răspuns (pentru Robert2090):

Ar fi bine sa mergi cu cutia la un centru de reparat care are si piese sa ti-o incerce. Unle placi de baza vechi, datorita condensatoarelor electrolitice stricate, uzate in timp, pot da rateuri. Nimeni nu-ti poate garanta ca merge sau nu. Daca incerci cu un DDR5 si merge atunci vor merge si cele mai mici. Oricum, daca o cumperi de la un magazin online, ai dreptul conform legii s-o returnezi fara nici o explicatie in 10 zile lucratoare si sa-ti trimita banii in 30 zile sau cumperi altceva.