| anonim_4396 a întrebat:

Am o placa video Nvidia GeForce GT 640. De ieri calculatorul a inceput sa se restarteze dupa 15 minute de utilizare. Am dedus ca e placa e ventilator-ul placii video pentru ca : nu se mai aude ventilator-ul (este unul destul de galagios) si pentru ca m-am uitat la temperatura placii cu MSI Afterburner si are in medie 70° C la pornire si in jur de 95° C inainte de a se restarta. Trebuie sa precizez ca acum 2 zile placa avea in jur de 40° C cand ventilator-ul mergea. Am lasat calculatorul pentru o zi si l-am pornit azi dimineata si auzea ventilatorul placii video functionand dar dupa o jumatate de ora se oprise brusc si nu mai functionase. Uneori in timp ce folosesc calculaorul, ventilatorul se pornseste la loc si se opreste. As vrea sa stiu daca e o problema de driver sau are placa video o problema ( s-a desprins cablul ce alimenteaza ventilator-ul). Scuze daca nu e categoria potrivita.

Răspuns Câştigător
| rapp2020 a răspuns:

Poate sa fie de la sursa, uitate sa vezi iti merge ventilator.Tot asa o patit si un prieten de al meu si era ventilator de la sursa nu-i mergea...