| semnulintrebarii a întrebat:

am si eu o intrebare.
De cateva zile..sau mai bine zis saptamani imi merge PC-ul foarte foarte foarte greu, am un lag de nedescris si mai am problema cu reclamele.Cum intru pe net undeva,ba apar zeci de reclame pe alaturi,ba imi deschide pagini cu jocuri,sit-uri de cumparaturi,etc.
Ce sa fac, va rog vreau si eu niste sfaturi. Fundawinking

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Adblockplus e o extensie care se poate incarca in browser si care te scapa de reclame. Cauta pe net versiunea pentru browser-ul tau.

3 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Daca folosesti Google Chrome instaleaza aceasta extensie:
http://goo.gl/BZTDnW

Te ajuta sa nu mai apara reclame si alte chestii (le blocheaza mai pe scurt).

Recomand sa instalezi AdvancedSystem Care este cel mai bun pentru a creste viteza si sa ei pachetul sau care contine:
-Driver Booster (Instaleaza Driverele ca sa le ai la zii ca viteza la calculator sa creasca cu 446%).
-Smart Defrag (Rularea/Navigarea in hardiskuri sa fie mai rapida si usor de navigat).
-Unistaller (Dezistaleaza programele care nu le folosesti Ex: Yahoo Toolbar/Ask/Toolbar...) alea nu sunt bune si este cel mai bine sa le dezistalezi ca sa ruleze mai bine).

-Advanced System Care (poti curata systemul din calculator [cand cureti sa ai bifata casuta cu repara programele] si le va repara de fiecare data problemele din calculator).
Iar daca ai Licenta este cu atat mai bine ca vei beneficia de anumite lucruri si vei creste si mai mult viteza.
Curatarea va fi mult mai eficienta si repararea lor va fi mai puternica la fel si anumite programe din trusa de unelte (Smart Ram) curata memoria ram...

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Iti mai zic un lucru ca sa mai faci viteza mai mare.
Start=Control Panel=Administrative Tools=Services

Dai Stop si dupa aceea Disable si Ok la urmatoarele programe:
-Automatic Updates
-Adobe Flash Player Update Service
-Alerter
-Computer Browser
-Google Update Service
-Indexing Service
-IPSEC Services
-Protected Storage
-Skype Updater
-System Event Notification
-Task Scheduler
-TCP/IP NetBIOS Helper
-Windows Search
-Windows Defence
-Windows Time
-WMI Performance Adapter

Pentru a rula si deschide mai repede un folder.
Start=Control Panel=Mouse
(Double click speed) duci cursorul la maxim la Fast (dupa dai Ok).

Iti mai zic doua setari My Computer la hardiskurile C,E, D, F, G, H dai pe unul Properties si la General debifezi.
Allow Indexing Service to index this disk for fast file searching

Si dai Ok daca faci si asta la hardiskul unde ai windowsul vezi ca te avertizeaza asa cu un pop up primul dai yes ca accepti sa faci lucru si la al doilea (dai Ignor All).

Te duci la Start=Control Panel=Internet Options.

Temporary Internet Files (dai Delete Cookies si Delete Files).
La Settings mai intai de duci:
View Files stergi toate fisierele de acolo si inchizi aceea fereastra.
Dupa ce ai terminat pui 150-500Mb si dai Ok Ok.

| 1Tarzy1 a răspuns:

Pentru probleme cu calculatorul sunt 4 solutii :
1.Instaleaza windowsul din nou
2.Deschidel si stergel de praf
3.Descarcati un antivirus si
deviruseazal
4.Vezi daca nu ai ceva ars prin el pune si tu mana pe el in mai multe locuri si vezi daca frige (suna cam ciudat)

Pentru reclame este o singura solutie:
1.Schimbati browserul de navigare

Sper ca te-am ajutatwinking