| SkyDoo a întrebat:

Am si eu o problema windows-ul nu-mi ruleaza majoritatea jocurilor pe acest PC.

Am driverele de la placa video cat si net framework, si Microsoft Visual C++ 2005, 2008, 2010,2012,2013 si 2017 instalate, Microsoft Visual Studio 2010 Tools for Office Runtime.

DxDiag:

Procesor: Intel Celeron N3350 2.30 Ghz 2 nuclee

Ram:4 gb DDR 3

DirectX: 12

Laptop de la Asus

Windows: Windows 10 Home 64 biti

Placa video: Intel Hd Ghraphics 2107 MB pe ea
128 mb VRAM.

Nu-mi ruleaza:Realm Royale,Epic Games launcher,Paladins,Sunt sigur ca mai sunt si altele.

Jocuri care merg: LoL-ul,Creativerse,Bloons,Brawhalla, majoritatea de pe steam merg si nu merg.

Nu am mai gasit problema asta, mersi de ajutor

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Realm Royale, Epic Games launcher, Paladins - n-au mers niciodata?

| SkyDoo explică (pentru sierra1):

Nu am mai jucat vreodata fortnite sau din astea pur si simplu voiam sa ma joc cu prieteni mei dar nu pornesc jocurile nu se deschid de parca imi lipseste ceva, la Paladins imi da o eroare cand am net-ul dezactivat de la Easy Anti-cheat si nu stiu cum sa o rezolv am cautat-o dar degeaba.

| sierra1 a răspuns (pentru SkyDoo):

Se pare că nu ai resurse suficiente

| SkyDoo explică (pentru sierra1):

Un prieten de-al meu are un calculator mult mai slab si se poate juca fortnite cu procesor 1.3 Ghz 2 nuclee 4 ram ddr3 si placa video radeon 4950 sau cv dar e slaba rau de tot, si ii ruleaza jocurile si paladins ii merg in lag dar ii se deschid jocurile, el are windows 10 pro eu windows 10 home.

| sierra1 a răspuns (pentru SkyDoo):

Resursele pot fi
- hard (RAM, placă video,...) sau
- soft (să zicem: Adobe air, Adobe flash, java, Microsoft visual c++...redistributable, update-uri diverse)

Repet: e ceva ce-ți lipsește (nu ai resurse suficiente) verifică ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai placa video dedicata si asta pare sa fie problema.

Intel HD graphics nu e placa video. Inseamna ca procesorul are integrat si ceva capacitati video. E ok pentru jocurile modeste, si alea pe medium sau low, dar pentru jocuri noi ai neaparat nevoie de Placa Video Dedicata,

| SkyDoo explică (pentru anonim_4396):

Este integrata? https://imgur.com/a/Zc31HuN sau dedicata, sau mai bine zis este vreo cale sa pot deschide jocurile alea, placa video este buna jocurile merg lejer pe high gen LoL si altele si mai multe jocuri care cer resurse mari, jocurile noi nu par sa fie o problema pentru ca multe jocuri imi merg si sunt noi.