| ZqRRR a întrebat:

Salut TPU, am tot cautat pe net dar nu gasesc nimic folositor. Vreau sa imi cumpar o placa video mai buna, eu am una integrata, placa se numeste INTEL HD GRAPICHS 2000, e cam slabuta nu ma pot bucura de ea. Asa si vreau sa-mi cumpar una mai buna si am o placa de baza
Dell Inc.
Model 042P49 (CPU 1)
Version A00
Chipset Vendor Intel
Chipset Model Sandy Bridge
Are doar un slot si nu stiu ce latime are cum vad ce latime are? Am descarcat o aplicatie Speccy se numeste si imi spune mai multe detalii dar nu inteleg
FIX ASA ARATA PLACA MEA DE BAZA : https://www.ebay.com/......4945464302
Aveti idee ce slot e acela?

5 răspunsuri:
| Trixt3r a răspuns:

Cam toate placile video vin pe PCI Express, inainte de 2004 aveai sanse sa nimeresti VGA, acum VGA probabil doar la muzeu.

Placa ta de baza are PCI-e 16x Connector (SLOT1), uite aici manualul placii video.
https://i.dell.com/......k_v1_0.pdf
Daca-i dai la pagina 4, poti sa te uiti la numarul 14.
Ti-am dat si manualul ca sa stii cum sa cauti pe viitor.

Dimensiunile placii video conteaza doar daca ai carcasa PC-ului mica, pentru ca sunt sanse sa nu iti incapa in carcasa.

Spre exemplu o placa de diminsiunile la :
https://www.emag.ro/......DFNZ7DBBM/
Incape cam in orice carcasa PC, este scurta si are un singur ventilator.

Pe cand o placa de dimensiunile la asta, cu 3 ventilatoare - este mai lunga si necesita mai mult spatiu in carcasa :
https://www.emag.ro/......DKMCQTMBM/

| ZqRRR explică (pentru Trixt3r):

Bro nu știu dacă m-am făcut întăles dar eu mă refer cum vad cat de mare e slotul ăla adică x16 e cel mai mare și m-am uitat la poze pe net și chiar e foarte mare fata de ce slot am eu in PC, și mi am comandat o placa video se numește ATI RADEON 5670 SAPPHIRE 512 MB GDDR5 PCI E X16 2.1 oare e buna pe placa mea de baza? Încape în acel slot?

| Trixt3r a răspuns (pentru ZqRRR):

Da, ti-am raspuns deja. Toate sloturile de PCI-E sunt de aceeasi dimensiune, este standard.

| ZqRRR explică (pentru Trixt3r):

Aha deci e buna placa video pe care mi am achiziționat o?

| Trixt3r a răspuns (pentru ZqRRR):

Ca si protrivire pe slot, da.