| Bodyiano12 a întrebat:

Am un calculator cu
Procesor : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6550 @ 2. 33Ghz 2.34Ghz
Ram: 3 GO
32 bits
Placa video:nVidia GeForce 210
Ce ar trebui sa ii cumpar? Placa video sau procesor? Si daca placa video > de care? cam la 500lei > pentru gaming

Răspuns Câştigător
| vidii a răspuns:

GTX 750 consuma foarte putin, dar n-as risca s-o pun langa o sursa slaba.

15 răspunsuri:
| Eyelevel a răspuns:

Ar trebui sa iti cumperi un GeForce 610.
http://www.emag.ro/......DFZCRBBBM/
Asta este foarte buna, la un pret mic!
Procesorul este destul de bun... dar e loc si de mai bun!

| vidii a răspuns:

Pentru inceput, ar trebui schimbata placa video pentru ca asta e buba aici, si asta face totul in gaming, iar procesorul pe locul 2, iar apoi dupa ce strangi bani trebuie schimbata toata platforma (procesor,placa de baza, ram, hdd daca nu mai e bun)
Ce sursa ai? Asta e foarte importanta cand vine vorba de a alimenta un intreg sistem, unde placa video consuma de obicei cel mai mult
Uita-te pe ea si spune-ne producatorul ei, dar si numarul de W

| Bodyiano12 explică (pentru vidii):

Producatorul e LITEON.
Nu sunt sigur dar scrie pe placa The maximum total power shall not exceed 280W

| vidii a răspuns (pentru Bodyiano12):

Asa cum credeam, sursa e slaba..si o placa video noua pe ea nu as pune, poate la o fluctuatie de tensiune s-ar putea arde si sa duca cu ea si alte componente
Pentru inceput ar trebui schimbata sursa ca sa n-ai probleme, una ieftina si de calitate e sirtec
http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-600w-1/

| Bodyiano12 explică (pentru vidii):

Multumesc. Dar ce placa video imi recomanzi?
Una de gaming, dar nu profesionala. Vreau sa imi fac calculatorul in asa fel sa imi mearga aproape orice joc dar nu pe grafica ultra sau high. sa fie medium, low asa ..Si in special vreau sa imi mearga bine jocul Rust experimetal happy

| vidii a răspuns (pentru Bodyiano12):

Ai putea pune un gtx 750 care consuma cat un bec si are performante bune, alaturi de un procesor si bun
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

Sau r7 250x, mai slaba.dar acum depinde de buget
http://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/

| Bodyiano12 explică (pentru vidii):

Si daca cumpar gtx 750, imi trebuie neaparat sursa nu?

| Bodyiano12 explică (pentru vidii):

Dar placa de baza ma tine?
Din cate am vazut pe internet la dxdiag in start gasesc ce placa de baza am, si am gasit :smug Producatorul sistemului : LENOVO
Modelul sistemului : 6305B 1U

| vidii a răspuns (pentru Bodyiano12):

Downloadeaza programul CPU-z, il instalezi, si dai pe Mainboard, acolo scrie modelul placii tale de baza

| Bodyiano12 explică (pentru vidii):

Scrie asa :
Manufacturer : Lenovo
Model : Lenovo
Chipset : Intel P35/G33/G31
Southbridge : Intel 82801GB (ICH7/R)
LPCIO: ITE IT8718

Bios
Brand :Lenovo
Version : 51KT45AUS

Graphic interface
Version PCI-Express
Link Width : x16
Max supported : x16

Ce zici. imi rezista GTX 750?

| vidii a răspuns (pentru Bodyiano12):

Da,merge fara probleme

| Bodyiano12 explică (pentru vidii):

Vidii dar am vazut aici http://anandtech.com/bench/product/1130?vs=1135
ca gtx 450 e mai buna la gaming.O iau pe cea de 450 sau 750?

| Bodyiano12 explică (pentru vidii):

Dar care e mai buna pentru gaming dintre gtx 450 si gtx 750? am vazut pe acest site http://anandtech.com/bench/product/1130?vs=1135 ca sunt aproape la fel.

| vidii a răspuns (pentru Bodyiano12):

Ce-mi arati tu acolo e gtx 480, un reactor de placa video din 2010 care consuma 325w. In plus gtx 450 nu exista, ci gts 450 care e mult mai slaba decat gtx 750 si mai veche

| Bodyiano12 explică (pentru vidii):

Multumesc, mi-ai fost cu adevarat de ajutor. Mi-am cumparat deja sursa si acum trebuie sa iau si placa.