| Damian95 a întrebat:

Salut tuturor. As dori sa imi imbunatatesc configuratia pentru gaming. Am un procesor Intel core i3tm 3.10 Ghz dual core, HDD 1TB 7200, Sursa 550W, 4GB RAM DDR3 si un GeForce GTX560 1GB 256 bits. Ce procesor si ce placa video ar putea imbunatatii configuratia si as vrea si raspunsuri in cazul in care ar trebui sa mai schimb si sursa. Se merita sau mai bine cumpar o configuratie noua?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu am zis ca e slab. Multi chiar ar vrea un sistem de ala.
2. Vrei prea mult multitasking. Incepe cu procesorul, dupa restul.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca schimbi la ce ai acolo incepi cu procesorul si placa de baza, trebuie sa treci zic eu la un i5 de generatie curenta. Deci placa e baza+cpu/. Apoi alta placa video. Sistemul ala a fost echilibrat, e greu de schimbat cate putin. Totusi nu poti zice ca e un sistem slab.

| Damian95 explică (pentru sltlp):

Nu e deloc slab. Ruleaza tot ce apare la ora actuala fara probleme macar la nivel mediu dar am o obsesie in a juca totul la maxim daca tot am o configuratie strong vreau sa o mentin asa fiindca lucrez in Premier Pro, Photoshop, 3D S max si nu vreau sa aiba probleme sau sacadari in cazul in care ma si joc intre timp si turez placa video sau procesorul. In plus nu imi mai inregistreaza gameplay-urile la jocurile actuale gen Watch Dogs la mai mult de 19-22 FPS si nu pot lucra asa.

| sltlp a răspuns (pentru Damian95):

Nu am zis ca e slab. Multi chiar ar vrea un sistem de ala.
2. Vrei prea mult multitasking. Incepe cu procesorul, dupa restul.

| TwiSt1997 a răspuns:

Mai bine ai sta cu configuratia asta inca macar 1 an, ca-ti merg toate jocurile cel putin pe medium, si iti iei la anul ceva mai bun cu banii pe care-i ai acum.E posibil sa faci si mai multi bani pana atunci.