| Viperamin322 a întrebat:

Salut TPU! As dori sa imi schimb placa video la PC.Am un procesor Intel i5 7400f si 16gb ram.Momentan am un radeon rx550.Ce placa video ar trebui sa imi cumpar?

2 răspunsuri:
| Darky000 a răspuns:

E naspa in aceasta perioada sa iti iei placi video pentru ca pretu lor au crescut foarte mult, chiar si dublu. Plus ca gasesti cam rar. Eu zic sa mai astepti in loc sa dai dublu pe o placa video mai bine astepti. Asta-i parerea mea, Daca chiar vrei sa iti iei o placa video care s-ar potrivi cu i5-u ala, sincer, ar merge un 1050 ti or 1060.

| gamersamp12 a răspuns:

RX 580 8GB DDR5 256Bit. O gasesti la eMAG cu 1008 lei sau cat. Adica o placa video de 8gb cu 1000 de lei. Dar aici depinde de ce gusturi ai daca nu esti fan nVidia si ai pus intrebarea asta ca recomandare iti recomand Rx 580 de 8gb. Dar nu recomand sa pui bani intr-un nVIDIA mai bun deoarece ai i5... si plus ca acum preturile sunt peste masura. Iarasi Rx 580 versiunea de 8gb duce orice joc pe high - ultra la fps-uri decente.