| xAngelo a întrebat:

Daca cumpar cu pc cu procesor amd pot sa sa-l schimb si sa pun un procesor Intel? Si la placa daca are alta placa video pot sa o schimb si sa pun nVIDIA?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu poti. La procesor trebuie sa tii cont de Socket si, uneori la placile mai vechi, de FSB. Socketul de la procesor nu se potriveste nici cand de la AMD la Intel. Mai mult, socketul de la un procesor la altul nu se potriveste. La AMD sunt niste potriviri dar trebuie sa tii cont de FSB (Front Side Bus) care este frecventa de transfer intre procesor si placa de baza.

| August99 a răspuns (pentru Salontanul):

De acord cu tine

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu poți pune procesor Intel în soclu de AMD.
Dar poți schimba (sau adăuga, dacă are una „on-board") placa video.

| CPAElites a răspuns:

N00b
Mai bine ne-ai spune configuratia PC-ului si ce buget ai...

| alex337 a răspuns:

Da poți dar socket-ul sa fie același!

| alex337 a răspuns:

Da poți face orce upgrade lla procesor sa se potrivească socketul și la placa video ddr-ul