| CaltanPaul1979 a întrebat:

am o intrebare deci am un procesor Intel(R) Pentium(R) CPU G2020 @ 2. 90GHz si o placa video AMD Radeon HD 6570 ce ar trebui sa schimb mai intai si cu ce

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

"Mai intai" ce buget ai? Si pentru ce vrei sa-ti schimbi componentele? Sa-ti mearga un joc anume, sau o aplicatie (in primul rand).

| CaltanPaul1979 explică (pentru CM7YRE):

Gaming si un buget ar fi 5000 de lei

| CM7YRE a răspuns (pentru CaltanPaul1979):

La 5000 de lei nu are rost sa pui componente, la 5000 de lei iti faci o configuratie noua. Preferi asa? N-are rost sa cumperi "ultimul tip de procesor" (mai ales ca nu se potriveste la socket cu placa ta de baza) sau ultima placa video, sa nu obtii performanta maxima din ea. Sper ca nu te-ai referi la 500 lei (5 milioane vechi), daca da, atunci e alta treaba. Daca te-ai referit la 5000 (50 de milioane) spune daca ai vreo preferinta in privinta procesorului (amd/Intel) ori a placii video (nVIDIA/ati) ori daca vrei sa arate intr-un fel sau sa faca ceva anume. Imi lasi detalii pe privat daca e nevoie.