| Andrei73802717159 a întrebat:

Salut TpU.Azi am comandat de pe Cel.ro un pc low-end pentru fratele meu mai mic diaxxa smart choice amd ryzen 3 2200g 3. 5ghz 1tb hdd 8gb ddr4 radeon rx vega 8. Cam astea sunt componentele lui, are rewie-uri numai de 5 stele.Cam cate fps-uri are prinde in Minecraft cu setarile default?

Răspuns Câştigător
| TTSP a răspuns:

Când se aprinde calculatorul( când este afișat Logo-ul plăcii de bază trebuie să arate undeva niște comenzi, unde îți arată ce combinație sau ce tastă trebuie sa apeși pentru a intra în BIOS, în general F2). După ce a intrat în BIOS, trebuie să te duci la "chipset" sau dacă scrie altcumva poți căuta, în BIOS nu sunt multe setări. Acolo pui pe "Intrgrated Graphics" și muți de pe automat astfel încât să poți pune tu câtă memorie RAM să fie alocată pentru placa integrată. Îți las aici un link de pe YouTube: https://youtu.be/6OErayjoFdU
Menționez că nu am procesorul cu placa integrată, m-am inspirat din videoclipul de mai sus.

5 răspunsuri:
| TTSP a răspuns:

O să aibă cam 120. Depinde pe ce harta e, dacă e foarte încărcată mai puțin dar totuși peste 60. Dar nu uita să intri în BIOS să îi aloci plăcii video integrate
2 GB din memoria ram. Pentru că Vega 8 este integrată în procesorul ryzen 3 2200G. Dar chiar dacă e doar integrată are o performanța foarte bună, chiar se poate compara cu GT 1030. Bineînțeles este cu mult peste integratele de la Intel. Mai ales că dacă mai târziu o să vreau jocuri mai mari, la setări mai mari și mai multe fps uri, o sa poata sa și adauge o placa video integrată. Deci Minecraft -ul îl duce bine, În jur de 70 180 poate și mai mult, Dar pe o hartă obișnuită o să aibă în medie cam de 120. Să nu uiți să i aloci plăcii video 2gb, sa poată sa meargă fără probleme, le poți face și overclock, Dar să te uiți pe Youtube să vezi cum.

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Salut! Mersi ca mi-ai raspuns, cum fac sa intru in BIOS si sa ii aloc 2 gb ram.
Ps.Este primul calculator

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Mersi mult

| Andrei73802717159 explică (pentru TTSP):

Si cu ce ajuta Bios-ul? Aduce mai multa performanta?

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Nu nu nu, BIOS ul reprezintă setările plăcii de bază, de unde poți face overclock, poți să setezi turația ventilatoarelor, sa alegi cata memorie ram merge la integrată(cazul tău). Ți-am lăsat mai sus un link în care poti să vezi cum să îi aloci 2 GB de RAM integratei și eventual să mai modifici ceva în caz vrei. Doar să știi pe ce trebuie sa apeși pentru a intra în BIOS, normal ar trebui să se arate când se aprinde, când apare logo-ul, de exemplu dacă este ASRock, îți apare Sigla si undeva jos în dreapta( cred) vezi mai multe comenzi, dar în general este F2. E foarte simplu, nu ai cum să greșești, oricum ți-am lăsat link pentru videoclipul de mai sus, în care vezi pas cu pas. Succes!

| TTSP a răspuns (pentru Andrei73802717159):

Când se aprinde calculatorul( când este afișat Logo-ul plăcii de bază trebuie să arate undeva niște comenzi, unde îți arată ce combinație sau ce tastă trebuie sa apeși pentru a intra în BIOS, în general F2). După ce a intrat în BIOS, trebuie să te duci la "chipset" sau dacă scrie altcumva poți căuta, în BIOS nu sunt multe setări. Acolo pui pe "Intrgrated Graphics" și muți de pe automat astfel încât să poți pune tu câtă memorie RAM să fie alocată pentru placa integrată. Îți las aici un link de pe YouTube: https://youtu.be/6OErayjoFdU
Menționez că nu am procesorul cu placa integrată, m-am inspirat din videoclipul de mai sus.