| AnonimOBD a întrebat:

Cat poate consuma aceasta unitate?(ma intereseaza la factura cati lei numai pe unitate stau in jur de 5-8 ore pe zi?
http://www.altex.ro/......ddr3-linux

Dar aceasta http://www.altex.ro/......ddr3-linux

Apropo:Ar merge prima unitate sau a doua cu un monitor cu tub?

Va rog! E urgent!

Răspuns Câştigător
| EnvyU a răspuns:

Eu ti-as sugera acel i3, dupa cum vezi si diferenta de pret, acea diferenta este in procesor, acel i3 este peste pentium. Da ti-ar merge gta 5 la medium/high, depinde si de rezolutie. Pai factura la lumina nu vine doar din calculator, vine din tot ce ai in casa, daca ar fi sa ti doar calculatorul nu ar veni mai mult de 30-40 de lei. Eu am un i3 vechi prima generatie o sursa 650w, placa video gtx680 care asta consuma de 2 ori cat intregu sistem, fara dvd-rw, si un hard de 1tb, plus boxele, plus castile, si un monitor LCD. Sincer nu stiu cat ar veni factura daca nu as mai folosi pcul deloc, factura vine cam 90 de lei pe luna maxim 140 daca bag masina de spalat zilnic, dar faza e ca eu mi-am facut contract cu un anumit numar de W pe luna, adica chiar daca eu nu consum deloc tot atat imi vine factura, si la regularizare imi scade cat trebuie sau pune mai mult daca am depasit. Inca o faza, masina de spalat consuma cel mai mult, la tv nu prea stau, doar seara ce mai sta cateva ore, dar masina de spalat am vazut pe net ca atunci cand incalzeste apa, timp de nu stiu, 5 minute sau ceva de genu, consuma absolut enorm, sa cauti pe net, parca era ceva de genu 2000 de w, am innebunit cand am vazut. Dar de ce esti asa interesat de cat ar consuma un sistem? Ai parinti mai exigenti si e faza aia cu consumul?laughing. Deci daca e sa iti iei acest sistem si daca ai putea sa iti iei si un monitor lcd la second hand, gasesti si la 150 lei, eu am dat 170 lei pe al meu acum 2 ani, deci cu acel i3+lcd nu o sa vezi mai mult de 20 de lei pe factura lunar. Poti sa stai si non-stop.

3 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Pai sincer monitorul consuma mai mult decat intregul sistem. Vorbesc serios, un montior vechi CRT consuma cam 150 de W, pe cand acel I3 consuma maxim 70w iar placa video tot undeva pe la 50w. Ambele sisteme ar consuma la fel, si ambele ar merge la un monitor vechi, presupun totusi ca nu este absolut antic si ca are acel cablu vga albastru cu 15 pini.

| EnvyU a răspuns (pentru EnvyU):

Ah am uitat sa adaug, nu stiu cat vine in lei, eu de curand mi-am upgradat sistemul nitel cu o sursa mai puternica si o placa video care consuma undeva la 180W in jocuri si stau cam 10 ore pe zi si nu am vazut nici o diferenta la pret in factura. Cu cat este mai noua tehnologia cu atat sistemul va consuma mai putin, chiar daca este mai puternic decat vechiul sistem.

| AnonimOBD explică (pentru EnvyU):

Mane mersi! La care raspuns ii dau funda?laughing
Si ar depasi factura 150 de lei?
Gta 5 are merge pe ambele Unitati?
Si daca nu te superi ce PC ai si cat iti vine factura? Daca nu te superi

| EnvyU a răspuns (pentru AnonimOBD):

Eu ti-as sugera acel i3, dupa cum vezi si diferenta de pret, acea diferenta este in procesor, acel i3 este peste pentium. Da ti-ar merge gta 5 la medium/high, depinde si de rezolutie. Pai factura la lumina nu vine doar din calculator, vine din tot ce ai in casa, daca ar fi sa ti doar calculatorul nu ar veni mai mult de 30-40 de lei. Eu am un i3 vechi prima generatie o sursa 650w, placa video gtx680 care asta consuma de 2 ori cat intregu sistem, fara dvd-rw, si un hard de 1tb, plus boxele, plus castile, si un monitor LCD. Sincer nu stiu cat ar veni factura daca nu as mai folosi pcul deloc, factura vine cam 90 de lei pe luna maxim 140 daca bag masina de spalat zilnic, dar faza e ca eu mi-am facut contract cu un anumit numar de W pe luna, adica chiar daca eu nu consum deloc tot atat imi vine factura, si la regularizare imi scade cat trebuie sau pune mai mult daca am depasit. Inca o faza, masina de spalat consuma cel mai mult, la tv nu prea stau, doar seara ce mai sta cateva ore, dar masina de spalat am vazut pe net ca atunci cand incalzeste apa, timp de nu stiu, 5 minute sau ceva de genu, consuma absolut enorm, sa cauti pe net, parca era ceva de genu 2000 de w, am innebunit cand am vazut. Dar de ce esti asa interesat de cat ar consuma un sistem? Ai parinti mai exigenti si e faza aia cu consumul?laughing. Deci daca e sa iti iei acest sistem si daca ai putea sa iti iei si un monitor lcd la second hand, gasesti si la 150 lei, eu am dat 170 lei pe al meu acum 2 ani, deci cu acel i3+lcd nu o sa vezi mai mult de 20 de lei pe factura lunar. Poti sa stai si non-stop.