| GhOsTq a întrebat:

SaluT TPU!
Ce jocuri pot rula pe:

Placa video ASUS GeForce GTX 970 STRIX OC 4GB

Procesor Intel Pentium Dual-Core G3258

10 GB RAM

Funda!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

970 cu G3258? Daca ai bani de 970, atunci macar un i5 procesor. 970 ruleaza fin orice joc scos pina acum pe piata, dar are nevoie si de oleaca de procesor pe linga el...

| GhOsTq explică (pentru KodrutZ):

Cu un i3 mere?

| GhOsTq explică (pentru KodrutZ):

Sau un i5-4460?

| KodrutZ a răspuns (pentru GhOsTq):

As zice ca un i5-4460 ar fi cam minimul. Nu de alta, dar e preferabil un quad la asa placa. Eu am i3 2120 cu GTX 750 Ti si uneori se simte limitarea de la procesor. Si iti dai seama ca 960-ul sterge pe jos cu 750 Ti...
P.S. Da' vezi ca 960-ul vrea si un pic de sursa decenta. Ce sursa ai?

| GhOsTq explică (pentru KodrutZ):

Sirtec HPG-600BR-H14S, 600W Sursa

Dar un FX 6300 ar merge?

| GhOsTq explică (pentru KodrutZ):

Sau un FX 8320?

| KodrutZ a răspuns (pentru GhOsTq):

A, e brici in cazul asta. Un FX-6300 ar fi iarasi ok si ceva mai ieftin ca 4460-ul. Trebuie totusi sa ii iei un cooler ca lumea. Uite ca idee ce setup am facut pentru cineva de pe aici cu 6300 - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1099037/
P.S. Tocmai a lansat NVIDIA 960-ul. Daca vrei sa salvezi niste bani pentru doar citeva procente in minus la performanta, merita sa astepti sa apara si pe la noi. Cred ca 970-ul e cam scump totusi, mai ales daca nu ai monitor mai mare de Full HD.

8 răspunsuri:
| Hitback a răspuns:

Nu o sa iti duca orice joc din cauza procesorului. o cumperi degeaba.cum a zis codrut peste i5. la placa aia m-as duce pe 12gb ram cel putin si un i7 4770.

| Cucolea_Iulian_1996 a răspuns:

Cred ca jocurile din minim 2007 sau 2008 dar intra pe siteul can it ran