| R0BERTT a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna daca exista vreun program pentru calculator sa mi se opreasca dupa un anumit timp? Ex:,, programarea televizorului", se poate si la pc? dau funda.Ms

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Se acceseaza butonul START (coltul din stanga – jos).
2. Se merge cu mouse-ul la butonul RUN si se face un singur clic pe aceasta.
3. Se introduce comanda shutdown -s -f -t 1800(unde t reprezinta numarul de secunda in care vreti ca PC-ul dumneavoastra sa se stinga).
4. Sa zicem shutdown -s -f -t 1800 si calculatorul se va inchide in jumatate de ora.
5. Se apasa OK, iar pe ecranul monitorului va aparea un countdown. Aceasta este confirmarea ca ati urmat corect toti pasii, iar calculatorul urmeaza sa se stinga in perioada specificata de dumneavoastra.
6.Pentru a anula inchiderea PC-ului intra din nou in Start -> Run si tasteaza "shutdown -a" (de asemenea fara ghilimele)

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Sigur ca exista! Asa se cheama programul : MFShutdown!
Mai sunt si altele dar asta e bun pentru orice windows si dupa parerea mea e si cea mai simpla! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica dupa un timp sa se inchida singur?