| 1Hit2D0wn a întrebat:

De curand m-am cam plictisit de windows si as vrea sa trec la un OS nou...gen linux mint(nu am utilizat niciodata linux).Dar am o intrebare:imi vor merge la fel jocurile ca pe windows?(ma joc doar smite, cs go, minecraft si cs 1.6)Jocurile vor avea aceeasi performanta ca pe windows? Si daca da se merita sa schimb OS-ul?

3 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Normal ca nu merita, linux nu e facut pentru jocuri, e facut mai mult pentru programatori, nu stiu exact care e faza dar nu vei avea de castigat.

| KillaNoFilla a răspuns:

Poti incerca unbuntu(cel mai stabil linux)si sa folosesti wine pentru jocuri(dar s-ar putea sa nu mearga toate mentionate). Avantaje : nu se corupe asa de usor ca windowsu, booteaza mai rapid.Dezavantaje:nu merg prea multe programe si scade fps la jocuri.

| Warchild a răspuns:

Salut
Eu recomand sa ramai la Windows 7, dar poti incerca si variante Linux, din care am incercat eu ar fi Ubuntu, Mint, Debian si poti incerca si ce-i in linkurile de mai jos daca te pasioneaza jocurile :
http://store.steampowered.com/steamos/buildyourown

http://www.pcworld.com/......-home.html