| Anonymunon a întrebat:

de unde pot face rost de invitaie pentru un joc cand este in stadiul de alfa sau beta?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

După ce au avut loc testări mai mult sau mai puțin intense și softwareul devine în mare proporție funcțional, stadiul sau faza „alpha" constă în punerea în folosință (de probă) a softwareului - dar numai intern, chiar la producător.

După înlăturarea greșelilor descoperite în faza „alpha" se decide trecerea la versiunea „beta". În această fază softul este testat intens în practică de către câțiva clienți importanți ai producătorului. De obicei versiunea „beta" este gratuită, dar limitată la FOARTE PUŢINI CLIENŢI(potențiali).

Faza „beta" este urmată de faza „release", care înseamnă sfârșitul testelor și punerea în uz, de ex. scoaterea generală a softului pe piață etc.

Deci trimite un E-mail producatorului si poate o sa-ti ofere o vresiune beta a jocului.Bafta thumbs up

| Anonymunon explică (pentru stlucian):

Si ce sa ii scrius producatorului?

| Tom36 a răspuns (pentru Anonymunon):

Tipul ala a copiat totul de pe wikipedia.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Stadiu_de_dezvoltare_a_unui_software

Nu trebuie sa trimiti e-mail producatorului.

Daca vrei sa participi la un test alpha sau beta, cel mai usor e sa intrii pe site-ul jocului si sa gasesti link-ul de inscriere. Asta daca testul este public. Este posibil sa te inscrii si sa iti dea instant invitatie, sau sa trebuiasca sa astepti si poate vei primi.

In unele cazuri, cum este la majoritatea jocurilor early access de pe steam, poti intra in faza de testare cumparand jocul.

Daca vrei sa stii despre un joc anume, spune-mi ce joc si poate pot sa te ajut.

| stlucian a răspuns (pentru Anonymunon):

Pai, ca iti plac produsele scoase de ei si esti un mare fan al jocului respectiv. Vrei sa-l testezi si poate vi cu idei noi..etc.Ceva "abureala" acolo cat de cat credibilabig grin

| Anonymunon explică (pentru Tom36):

Heroes of the Storm depe Battle.net

| Tom36 a răspuns (pentru Anonymunon):

Intrii pe Battle.net, iti faci cont (daca n-ai), si dai pe Heroes of the Storm. O sa-ti apara un buton mare in mijlocul ecranului cu "Beta Sign-up".

Butonul te duce la pagina unde te poti inscrie la toate jocurile de la Blizzard. Cred ca o sa te puna sa downloadezi un program sa detecteze specificatiile sistemului; nu ar trebui sa dureze mult. Dupa bifezi jocul si dai Update Preferences.

Oricum, jocul e destul de devreme in faza de testare si nu prea multa lume are invitatie. Eu am cerut de la inceputul anului si nu am primit. Daca te inscrii o sa primesti pe mail un cod si dupa poti sa il bagi pe Battle.net sa deblochezi jocul.

| Anonymunon explică (pentru Tom36):

Am facut exact cum mi-ai spus acum trebuie sa astept