| stefancrisan21081999 a întrebat:

merg procesoarele amd fx 6... sau amd fx 8... pe placa de baza Gateway DT-55?

Răspuns Câştigător
| azeze a răspuns:

Da,merg,amandoua folosesc soket AM3+ si sunt compatibile cu AM3.

1 răspuns:
| UnderVoltage a răspuns:

NU sunt compatibile am incecat acum 2 ani sa fac upgrade la batranul dt-55 pe care il folosesc pentru a pune muzica pe yt in prinicpal si nu nu merge nici un procesor din seria FX deoarece aceasta foloseste socket AM3+ care desi fizic este identic cu AM3 nu permite inercompatibilitate (pe o placa de baza AM3+ puti pune un procesor AM3, dar pe o placa de baza AM3 nu poti pune un procesor AM3+), recomand sa cauti sh un procesor din cele listate pe acest site https://www.userbenchmark.com/System/Gateway-DT55/33591