| SethMC a întrebat:

nu mai merge sa dezistalez driveru la placa audio.am incercat in o gramada de feluri, si acum nici macar nu mai se adude nimic si fara sa o dezinstalez nu merge sa instalez altastraight face e o poveste mai lungastraight face

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Si in povestea ta ce windows ai? Uite aici driverul de sunet pentru windows 7 Ultimate -->
Realtek Win7_R255_x86 - driverul de sunet HD
Download link:
http://www.megaupload.com/? d=CSLLR8V0
SAU
Driver de sunet pentru-->C-Media 9738 windows 95, 98, ME, NT, Xp
Windows 95
Windows 98
Windows 98se
Windows Me
Windows 2k
Windows NT 40
Windows XP
Download:
http://www.fileserve.com/file/TGxH4MH

-->Microsoft
Verificaţi că este instalat un driver de sunet
Fără un driver de sunet, nu veţi auzi sunetul. Asiguraţi-vă că este instalat un driver de sunet. Pentru aceasta, urmaţi aceşti paşi:

Faceţi clic pe Start
butonul Start
, tastaţi Manager dispozitive în caseta Pornire căutare, apoi apăsaţi pe ENTER.
În caseta de dialog Manager dispozitive, extindeţi Controlere de sunet, video și joc.

Dacă există o pictogramă de difuzor lângă driverul de sunet, driverul este instalat. Dacă lângă driverul de sunet există un semn de exclamare galben, driverul nu există sau nu se va încărca.

Mergeţi la metoda 6 pentru a reîncărca de driverul de sunet curent și pentru a testa sunetul.

Reîncărcaţi driverul de sunet curent
Dacă la metoda 5 aţi descoperit că driverul de sunet nu s-a instalat sau dacă aţi descoperit că driverul de sunet s-a instalat, dar nu funcţionează, încercaţi să reîncărcaţi driverul de sunet. Pentru aceasta, urmaţi aceşti paşi:

Faceţi clic pe Start
butonul Start
, tastaţi Manager dispozitive în caseta Pornire căutare, apoi apăsaţi pe ENTER.
În caseta de dialog Manager dispozitive, extindeţi Controlere de sunet, video și joc.
Localizați dispozitivul audio inclus pe computer.
Faceţi clic dreapta pe dispozitiv, apoi faceţi clic pe Proprietăţi.
Faceți clic pe fila Driver, apoi pe Dezinstalare.
Asiguraţi-vă că s-a debifat caseta de selectare Șterge software-ul de driver pentru acest dispozitiv şi apoi faceţi clic pe OK.
În caseta de dialog Manager dispozitive, faceţi clic pe meniul Acţiune şi apoi pe Scanare pentru modificări de hardware.

Primiţi un mesaj care vă informează că se instalează un dispozitiv hardware, iar apoi apare dispozitivul audio dezinstalat în Manager dispozitive.
Închideți caseta de dialog Manager dispozitive.

Verificați dacă se aud acum sunete. Dacă da, problema s-a rezolvat. Dacă driverul de sunet curent nu se reîncarcă sau dacă se reîncarcă, dar nu puteţi auzi sunetul, încercaţi metoda -->Actualizaţi driverul de sunet curent, adica intra pe pagina producatorului placii tale de sunet si reactualizeaza!

Bafta! (...si da mai multe detalii pentru un ajutor complet)