| AlexG95 a întrebat:

Vreau sa îmi fac un PC pe piese si nu stiu ce sursa pana in 250 Ron sa iau pentru a fi compatibila cu următoarele componente:
-Placa de baza: ASRock 970 EXTREME4, socket AM3+
-Procesor: AMD FX X6 6350, 3900MHz, 14MB, socket AM3+
-HDD: Toshiba 1TB, 7200rpm, 32MB, SATA 3
-SSD: Intel 530 Series, 2.5" 120GB, SATA3, SSDSC2BW120A401
-RAM: Kingston HyperX BEAST 8GB (2x4GB), DDR3, 1600MHz, CL9, 1.65V, XMP
-DVD W: Asus DRW-24F1ST/BLK/B/AS, SATA, Negru, Bulk
-Cooler procesor: Thermaltake Contac 30
-Placa video: Asus NVIDIA GeForce GTX 660 OC DirectCU II, 2048MB, GDDR5, 192bit, HDMI, 2x DVI, Display Port.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Toate bune si frumoase, dar:

0. Placa aia de baza nu isi merita banii, dupa parerea mea. Daca tot se dau atita rotunzi, ar trebui sa dea 3 ani garantie. Uite cu acelasi chipset, ratinguri pozitive la greu, 3 ani garantie - http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-970a-ds3p/
1. Ce e cu placa aia video? Energofaga, nu cu foarte mult peste un 750 Ti.
2. Fa-ti un car de bine si nu lua DVD Writer Asus. Sint niste porcarii ordinare. Daca chiar mai ai nevoie de unitate optica, ia un LG sau un Samsung. Am intors destule in garantie, nu vorbesc din auzite...
3. In 250 RON eu as merge pe sursa asta - http://www.pcgarage.ro/surse/super-flower/golden-green-sf-500p14xehx-500w/
P.S. Si un voucher ca sa ne apropiem mai mult de 250-ul ala mentionat de tine - 92WQ7UMX

1 răspuns:
| Jipa95 a răspuns:

Pentru stabilitate, iti recomand sursa : http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/zm600-lx-600w/ este mai mult decat ok pentru ce componente ai tu mai sus.

Bft!