| LuisIsaac a întrebat:

Salut TPU.
Vreau sa-mi cumpar un PC dar nu am experienta, as dori cateva recomandari

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orice magazin care are PC-uri are si specialisti care iti recomanda un anume tip si model, in functie de folosinta lui.
Avantajul este ca toate piesele sunt compatibil si vin cu programe, licente si garatie.

Pe TPU ai sansa sa dai de sfaturile copiilor care se cred atotsitiutori si sa cumperi ce nu trebuie sau si mai rau, sa te indrume sa cumperi piese ca sa-l faci singur, lucru de altfel foarte rau, ca multe din piesele cumparate dupa asemenea sfaturi, nu sunt compatibile si in final ajungis a platesti mai mult decat ai cumpara unul din magazin care vine cu antivirus si licente oficiale si cu garantie la el.

| TheRealFantasy a răspuns:

E cam dificil un singur raspuns pentru intrebarea asta daca nu ai nici o idee din start ce vrei sa iei sau ce vrei sa faci cu el mai bine spus, fiindca depinde de buget, daca vrei sa il folosesti pentru office sau gaming sau altceva;

Jassmina are partial dreptate dar este mult mai probabil sa ajungi in capatul opus, adica sa dai mai multi bani pe un PC gata facut si pe montaj sau alte licente/software/etc. lucru pe care il poti evita prin a cumpara un PC pe piese dar calculat, sa ti-l montezi singur (si nu mai depinzi de garantie!) si in final sa iti cumperi licenta singur de pe site-uri care ofera reduceri la windows si alte programe SAU sa alegi calea torentelor care desi prezinta pericole si nu e recomandata, poate fi suta la suta sigura si fara probleme si in acelasi timp te poate scuti de plata unor BANI. (ma repet fiindca e o problema foarte comuna)

Pot sa iti dau sfaturi dar ar fi foarte util daca as sti:
1. Ce buget ai? Nu neaparat specific dar macar pana in ce suma ar trebui sa fie, sa fie nou sau second hand, etc.
2. Pentru ce vrei sa il folosesti? Aici depinde daca vrei ceva special, cum ar fi gaming, game development, editare foto/video, etc. (daca vrei doar office/gaming sau sa te uiti la filme e mult mai usor sa gasesti ceva bun la un pret ok)

| TheRealFantasy a răspuns:

Poti cauta pe site-uri de magazine online gen pcgarage, eMAG, etc. sau pe compari.ro cand stii ce vrei sa cumperi si astfel poti vedea daca sunt preturi mai mici pe alt site; ce componente vrei sa pui in PC. Unele componente sunt foarte usor de ales, fiindca sunt compatibile cam cu orice (gen memoriile RAM, hard disk) iar altele sunt mult mai greu de cautat si de gasit (cum ar fi procesorul, placa video care pe langa faptul ca trebuie sa fii atent ce cumperi ca sa fie si compatibil, sa nu ai probleme/erori si alte prostii mai sunt si foarte scumpe in perioada asta de cand cu pandemia si e greu sa le gasesti la un pret ok, uneori e mai sigur si mai rentabil in acelasi timp sa le iei second hand din surse sigure)

E foarte mult de scris sa descriu fiecare componenta in parte dar daca as sti in ce marja de pret vrei sa te incadrezi si la ce vrei sa il folosesti o sa incerc sa iti ofer niste variante de "setup-uri" sau constructii de PC "pe piese" si sa te ajut sa gasesti ceva care sa ruleze bine si sa fie pe placul tau si la un pret cat mai acceptabil, asa pot sa ma si explic de ce merge x componenta cu y, de ce una merita si alta nu, etc. etc.