| POPUBOGDAN2004 a întrebat:

Salut, vreau sa imi iau si eu o placa video destul de bunicica am buget in jur de 250-300lei vreau ceva ce sa se potriveasca cu componentele pc-ului meu: https://i.imgur.com/44ubDZN.png aici e o poza cu componentele in speccy. As vrea mai multe modele daca se poate.

Răspuns Câştigător
| vidiinho a răspuns:

La 250-300 lei n-o sa gasesti nicio placa video "bunicica", dar peste pretul de 300 lei apropiindu-te de 400, ai o gt1030 2gb gddr5 de la nVIDIA, cea mai performanta placa video din segmentul ei de pret.
Consuma extrem de putin (30w) nu necesita alimentare separata, este silentioasa si va putea rula majoritatea jocurilor, pe tine te va trage procesorul in jos putin

https://www.pcgarage.ro/......r5-64-bit/

Alte variante care sa merite nu mai sunt, mai gasesti r7 240 care e mai slaba ca asta, cu destul de mult, gt730 care iar, este sub 1030 cu destul

| POPUBOGDAN2004 explică (pentru vidiinho):

Mulțumesc, chiar aveam nevoie de o placa video care sa nu necesite alimentare separata pentru că nu am laughing

| POPUBOGDAN2004 explică (pentru vidiinho):

Am o întrebare afectează procesorul daca îmi iau placa asta pe care mi-ai recomandat-o?

| vidiinho a răspuns (pentru POPUBOGDAN2004):

Nu il afecteaza cu nimic, doar ca in unele jocuri unde placa video va necesita mai multa putere din partea procesorului acesta nu i-o va putea livra, rezultand intr-un mic bottleneck, dar nu vei observa foarte tare, poti s-o iei linisit. Oricum performanta in jocuri va creste semnificatov fata de integrata actuala a procesorului.

| POPUBOGDAN2004 explică (pentru vidiinho):

Mulțumesc mult!

| POPUBOGDAN2004 explică (pentru vidiinho):

Doar că acum am observat că placa video nu are VGA și monitorul meu suporta doar VGA este bine daca iau un adaptor de asta https://www.pcgarage.ro/adaptoare/4world/dvi-i-f-vga-f-white/ asta e mai ieftin decât cel hdmi-vga

| vidiinho a răspuns (pentru POPUBOGDAN2004):

N-o sa functioneze, placile video din ultima generatie nu mai transmit semnal analog (vga) decat printr-un convertor activ, cel listat de tine nu este bun, si nu vei primi semnal.
Vei avea nevoie se asa ceva, HDMI-ul va intra in monitor iar cablul tau vga in convertor. Stiu ca nu este tocmai ieftin dar e unica solutie care functioneaza

https://www.pcgarage.ro/......ntare-alb/

| POPUBOGDAN2004 explică (pentru vidiinho):

Mulțumesc!

| POPUBOGDAN2004 explică (pentru vidiinho):

O singura întrebare mai am, eu as vrea o placa sa duca CSGO(low)
sa nu aibă alimentare externa și să aibă VGA pentru că acum sunt clasa a 7 a și la anul daca intru la mate-info îmi iau un PC nou și nu vreau sa investesc multi bani in asta

| vidiinho a răspuns (pentru POPUBOGDAN2004):

Pai in cazul de fata, nu prea ai de ales decat sa recurgi la piata second hand, si iei o r7 240, sub 200 lei, ca sa te joci pana faci upgrade

https://m.okazii.ro/......a192340621

| POPUBOGDAN2004 explică (pentru vidiinho):

Poti sa imi spui daca placa asta video ar merge cu componentele mele? https://mediagalaxy.ro/......r3-128bit/ si daca are sau nu are nevoie de alimentare separata

| vidiinho a răspuns (pentru POPUBOGDAN2004):

Va functiona fara probleme, nu are nevoie de alimentare separata