| RedTurtleeee a întrebat:

Salutare.Am o placa de baza HP Compaq dc5850 Small Form Factor si vreau sa ii fac upgrade ca mi se pare slab PC-ul pe care il am.
Deeeeeci am ales componentele astea care cred eu ca sunt compatibile:
GTX 750 Ti sau GeForce GTX 610(610 de pe olx :3)
Phenom 8600B Triple-Core
SSD Fury 120GB
Ramii nu stiu pe care sa ii aleg deoarece nu prea le am cu pc si nu stiu daca sunt compatibili cu placa de baza.Cum pot afla ce rami sunt compatibili dar ma gandeam sa fie 4GB rami.
Cu acest PC merge CS:GO cu 50-60 fps pe high conform unui site de teste PC.
Ce parere aveti de el?

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Ca sa alegi ramii, trebuie sa stii ce model de placa de baza ai. Intra in start>run>dxdiag (windows xp) sau start>scrii dxdiag si aflii la system model si manufacturer ce model de placa de baza ai. Daca Iti arata "to be filled by oem" incearca sa instalezi 3dchip sa vezi ce model de placa de baza ai. Cel mai probabil ai ddr2, deoarece procesorul suporta DDR2. Incearca sa cauti ce rami ai daca stii, sa vezi la ce frecvente functioneaza, 1066 cel mai probabil si cauta sa cumperi rami DDR2 (sau ce ddr ai tu) pe frecventa 1066 (sau ce frecventa ai tu). Incearca sa cauti pe eMAG https://l.profitshare.ro/l/3739322 sau unde vrei tu, si sh posibil, deoarece ramii, rar se strica. Un minim/maxim de 4-8gb in functie de ce iti suporta placa de baza sunt destui.