| Anonimus11111 a întrebat:

Am vazut pe youtube niste videoclipuri de gameplay la jocul gta 4. Dar la unii grafica este formidabila. Pare asa de reala de parca te-ai juca cu un robot in realitate. De exemplu: care e diferenta intre acesta care are o grafica foarte buna:

http://www.youtube.com/watch?v=yijZg5W4AZk

si acesta care are o grafica mai slaba

http://www.youtube.com/watch?v=8pNi3f3mmXY

Stiu ca este foarte importanta placa video dar conteaza doar de ea sau exista moduri care fac acest joc mult mai real (cu o grafica mai buna)?
Si as mai avea o intrebare: as putea sa joc la o grafica foarte buna (ca la primul video) cu acest laptop:

http://www.flanco.ro/......linux.html

sau cu acesta

http://www.flanco.ro/......linux.html

Multumesc!

8 răspunsuri:
| SoRyNeScku a răspuns:

Placa video, updateurile de la GTA daca e crackuit.
Din cate stiu GTA IV are cerinte de sistem de 2GB ram, 1GB placa video, oricum iti recomand un PC daca vrei sa joci GTA, eu sunt adeptul PC-urilor cand e vorba de jocuri, laptopurile nu exceleaza. Apropo, in septembrie apare GTA V si atunci ai putea sa-ti faci probleme. Apropo, eu cu un procesor Intel core i3-3220 3.30 gHz, 6 Gb ram, placa video nVidia GeForce de 1GB rulez GTA IV fara probleme, nu e original, dar are niste update-uri care il face sa nu mai aiba "scapari"de lag, ca sa zic asa.

| CinevaNou a răspuns:

Conteaza si placa video dar sunt si moduri ca sa se vada mai bine. Laptopurile nu sunt facute pentru jocuri, iar placa video care o are leptopul ala nu cred ca o sa faca fata prea bine, in cel mai bun caz o sa iti mearga ca in al 2 lea video.
Daca te uiti la placile video pentru laptop, ai sa vezi ca au un m la sfarsit(geforce) sau se numesc mobility(radeon). Acestea sunt niste placi video modificate si facute sa mearga mai prost(ca sa consume mai putin curent si sa se incalzeasca mai putin si sa incapa in laptop). Deci in concluzie jocul o sa mearga mai bine pe un geforce 630GT pentru PC(si placa o sa fie si mai ieftina).
Deci daca vrei sa te joci, ia-ti pc, nu laptop!

| CinevaNou a răspuns (pentru CinevaNou):

Ps: 730GT M e mai buna ca 630GT M, dar sa nu te astepti la diferenta prea mare. Probabil o sa ai 3-10 fps in plus in gta4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la primul video este un mod de aceea se vede foarte bine, acel mod se numeste icehancer. La al doile a video este gta 4 fara moduri, cel normal. Iti recomand primul laptop, o sa rulezi gta 4 decent pe la high

| buffa a răspuns:

La mine are o grafica de tot rea! cred ca depinde totul de cartela video, pentru o grafica mai buna!

| Anonimus11111 explică (pentru buffa):

Ce placa video ai la laptop?

| JustM3JustABoy a răspuns:

Hm... pe ambele laptopuri te poti juca GTA 4 decent dar sa nu te astepti la cine stie ce performante ca, ce naiba, e laptop, daca vrei sa te joci orice cu grafica la maxim ia-ti un PC mai performant. Laptopurile nu sunt sa te joci GTA 4, bineinteles, nimeni nu iti interzice asta, dar ca principiu, un calculator e multi mai bun cand vine vorba de gaming.

| SmecherRau a răspuns:

Pai da depinde de ce componente ai in PC dar si de cum au filmat aia.