| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt cele mai folisite limbaje de programare pentru jocuri la momentul actual?
Multumesc anticipat!
O zi faina

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Jocurile din ziua de azi nu mai sunt construite de la temelie, in schimb se face build pe un engine ca Unreal Engine, Unity, Source, OGRE, GameMaker pentru ca este mult mai productiv.
Trebuie totusi sa stii si ceva limbaje ca C# -> o derivatie moderna C++.
Java
LUA/Python/Ruby
Delphi

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce jocuri e vorba. Oricum c/c++ e printre cele mai folosite in ceea ce priveste dezvoltarea de jocuri. Si java este folosit si uneori si c#.

Daca vorbim si de jocuri web atunci se mai adauga si limbaje care au legatura cu web precum php