| erikksss a întrebat:

Buna! Am intrat la profilul mate-info anul acesta si nu sunt sigura ce limbaje de programare voi invata. (am ales intensiv informatica) O sa fie doar HTML, C++ sau altceva mai actual (ca Pyhton)? Multumesc!

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

C++ e în programă, Python e atât de ușor că poți învăța singur.

| NLS a răspuns:

Un prieten ce a inceput anul trecut a facut in primele 6 luni pseudocod, apoi au inceput cu C++.
In a 12-a de regula se face putin Visual Fox, dar depinde de scoala si profesor, unii introduc Python.

HTML&Co e mai mult ceva aditional/facultativ, se face din cate stiu in anii terminali, insa nu e programul de baza, tot cu/in C++ o sa va inecati amarul.

C++ sau C sunt nucleul.
Daca intelegi pseudocod si C, poti trece foarte usor la orice alt program, mai ales la Python sau Java.

| Lrs2015 a răspuns:

C++ se face, insa in clasa 9 se face doar pseudo cod.

| Pregatardeshaorma a răspuns:

A 9a pseudocod, incepi incet din a 10a cu c++ si Microsoft office, dupa mai faci visual fox, din a 12-a faci html css javascript dar foarte putin. Insa c++ o sa fie foarte mult si faci de toate, sa vezi in a 12a ce greu e. Python nu se face

| Lrs2015 a răspuns (pentru Pregatardeshaorma):

In a 12 a se face oracle....eu asa stiam
Sunt profi care fac putin c++ si in clasa 9, dar e optional, de regula pseudocod.
Javvascript css html nu prea... putin html se facea la competente odata....pe vremea mea laughing