| Rares54 a întrebat:

Doresc sa imi achizitionez un PC pentru gaming.Sunt dispus sa dau 1000-1200 de euro.Ce parere aveti?

AMD sau NVIDIA?
Intel sau AMD?
Va astept parerile!

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

GPU: Nu dai gres, nici cu AMD nici cu nVidia, la achizitionarea unei placi video. Te sfatuiesc, sa-ti iei una de bugetul maxim pe care il ai, indiferent din ce tabara va fi ea. Daca vrei maxim de performanta in jocuri, iti recomand sa te indrepti spre un I5 3470 sau, si mai bine, 3570k. (Daca faci overclock). In momentul de fata, AMD nu are un procesor capabil sa bata un I5 in jocuri, ci doar in editari. (FX 8350)
CPU: Procesorul Intel tine mai mult in timp (trebuie schimbat abia peste 3-5 ani) si este mai stabil, decat AMD.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intel sunt mai fiabile. Mie mi s-a ars placa de baza si procesorul n-a patit nimic. Pe vremuri se zicea ca Intel sunt si mai rapide. Mai este si azi aceeasi parere.
La 1000 de Eu gasesti un computer super.

| Rauldenis a răspuns:

CPU : Intel
GPU : Nu conteaza, sunt foarte bune ambele
PC-ul cred ca vrei sa il faci Custom nu?

| WTFchannelRo a răspuns:

Intel,Nvidia