| Stefan123x a întrebat:

Salutare!
O intrebare despre mouse!
Care e treaba cu dpi-ul si sensivitatea/sensitivitatea sau cum s-o fi numind ea!
Stiu ce inseamna si ce face fiecare, insa sunt nedumerit cu ceva, mai exact, cum cineva se joaca un anumit joc, un shooter mai exact cu 800dpi si 1.0 sens si face miscari fine insa destul de rapide, iar eu cand am facut aceleasi setari, insa trag de mouse de zici ca trag de volanul unui tractor vechi! Adica extrem de mult. Nu ma pot intoarce la 180 grade in mai putin de 10 miscari!
Mai sunt si alti factori care stabilesc miscarile? Difera de la mouse la mouse? Tin sa precizez ca am un Genesis GX57.

1 răspuns:
| TheCrusader a răspuns:

Nu cred ca au chiar 1 sens in game si 800dpi. Eu (ex in Overwatch) am 800dpi cu 7 in game sens.
De obicei vrei sa ai sensibilitatea cat mai mica in joc si iti ajustezi sensibilitatea adevarata din dpi. Asa ai sa ai dpi mare si sens mic. Totul in scopul ca crosshairul sa nu dea pixel-skip pe ecran.