| lucianos222 a întrebat:

Salutare,scuzati categoria, dar este cel mai des inalnita si am nevoie de un raspuns cat mai urgent.Am vazut de curand pe youtube "Cum se face o bomba"? Bun,daca va uitati veti vedei pe canalul lui "ilontium" ca la acele bombe pe care le confectioneaza chiar el face un fitil din staniol si fosfor de chibrtie, ei bine mie nu imi iasa acel fitil si am vazut alt tip, cel care se foloseste la petardele de revelion cu fitil.Ati observat ca daca i dati foc la cel fitil iasa ca un fel de scantei, ei bine eu nu stiu cum se confectioneaza fitilul acela.Am vazut tot pe youtube un tuturial cum ca punea intr-o tigaie un fel de substanta si imbiba o bucata de sfoara in ea, dar era in engleza si nu prea intelegeam.Care imi poate explica cum se face un asemenea fitil pentru bombe/artificii? va rog mult, sunt foarte pasionat de bombe si vreau sa aflu neaparat.Va las id meu de mess:dan_lucyan@yahoo.com.DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
| Sebtimus a răspuns:

Poti sa faci un fel de fitil care cred ca e creatia mea proprie...Ia o bucatica de hartie igienica sau ceva de genu asta, ruleaz-o cu degetele ca sa ia o forma de ata bag-o in spirt spre exemplu si apoi mai stoarce-o putin c-a sa nu arda incet de tot... Sper ca te-am ajutat cu tampenia mea!

| lucianos222 explică (pentru Sebtimus):

Da,ma`ai ajutat, dar o bucatica de ata imbibata in spirt va merge?