| biwltyad a întrebat:

Tocmai am descrcat Windows Movie Maker, am facut dupa urmatoarele explicatii : salut Anda, am vazut mesajul tau. si ma gindesc ca te voi putea ajuta putin. Daca la tine widows media player ieste in engleza atunci minunat. Urmeaza instructiunile pe care ti le voi da si se va primi totul de minune.
1. Deschide WMM (windows movie maker). pe stinga vei vedea ca scrie "Movie tasks"
2. Capture video, aici tu poti sa importezi imagini, video, si tot asa mai departe. Daca vrei sa adaugi imagini, apesi pe import pictures. Dupa ce apesi pe aceasta iti va aparea o ferestruica de unde vei putea sa importezi imagini. Adica, my computer, my documents. sau alta mapa in care tii tu imaginile. Apesi import. si astepti putin pina se incarca pozele in WMM. Dupa aceasta selectezi o imagine sau mai multe si le cu ajutorul msului le tragi pe timeline. Acolo va fi scris ceva de genul acesta: "drag media to the timeline to begin making a movie".
3. La imaginile pe care le adaugi, tu poti sa pui efecte diferite. Tot acolo de unde ai importat imagini, mai jos este scris: "Edit Movie". Aceasta inseamna ca aici poti sa pui efecte atit pentru imagini cit si pentru tranzactia dintre imagini.
4. Desigur, muzica sau video clipuri daca vrei sa folosesti, le importezi ca si pe fotografii. Muzica o pui pe spatiul unde scrie Audio/Music. iar video clipul intre pozele pe care le folosesti.
5. Slavarea cliupului pe care il faci. Finish Movie. iti va aparea: save to my computer, save to CD, send to e-mail..si tot asa mai departe. Mai bine foloseste save to my computer. Insa fii atenta ca daca vrei sa salvezi aceasta nu se va intimpla in 2 secunde. si va lua ceva timp. poate si 5 minute. AI rabdare.
Si cand dau sa porneasca video-ul doar imi merge melodia si arata negru unde ar trebui sa apara imaginile. Cu ce gresesc? Orice as face arata negru, ci nu imaginile. Va rog raspundeti repede... sad

4 răspunsuri:
| Iwao a răspuns:

Mai simpu :), vezi aici:
http://youtu.be/dgc7phJiLVs

| biwltyad explică (pentru Iwao):

Eu am alta varianta a programului, dar in fine aproximativ la fel am facut... problema mea este doar aceea ca imaginile le arata negre adica tot video-ul este o imagine neagra cu muzica de fundal... eu asta vreau sa aflu, dc apare asa. Intelegi? Dar imi poti da un link de unde sa descarc varianta din video-ul de pe youtube?

| Iwao a răspuns (pentru biwltyad):

Da,tutorialul a fost realizat pe vista, insa conteaza si daca ai codecurile necesare pentru player.Incearca deschiderea clipului tau cu VLCMedia player sau alt player.
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows-live/movie-maker-get-started
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/get-movie-maker-download

| biwltyad explică (pentru Iwao):

Nu prea sunt eu cu programurile astea ( nici nu stiu ce inseamna codec) dar am gasit un fel de movie maker online... Oricum mersi ca ai incercat!