| ifmamaif a întrebat:

Vreau sa fac un joc gen metin2 pe tema naruto.
Dilema mea este urmatoarea:
As putea fi dat in judecata pentru plagiat?
Cine imi raspunde la intrebare, imi spune daca mai sunt consecinte si care, primeste funda!

Răspuns Câştigător
| WyndFTW a răspuns:

Pai as zice ca un exemplu ar fi cel mai bun.
http://www.byond.com/games/PrideRavanok/RiseOfThePirates
jocul asta a fost (si este) un joc bazat pe animeul One Piece care inca foloseste idei din animeul original (fishmans, devil fruits, chiar arme din anime ) si asa cum vezi activeaza din 2011.
La inceput sa numit One Piece Online si din cauza FUNimation (care au drepturi de difuzare pentru anime in america) au cerut ownerilor BYOND sa inchida jocul. si a stat inchis pentru vreo 2 luni pana cand sa redenumit si asa cum vezi merge bine.
Sa sa pui copyrights pe unele chestii care..par a fi normale de ex o sabie. Este ciudat intrucat sabiile apar in jocuri de cand exista..jocurile.
Intelegi?
Cu toate ca la Naruto e alta poveste intrucat drepturile pe manga si anime (si sunt cam singuri daca e sa ne luam dupa wiki ) sunt detinute de Viz Media si nu am auzit nimic de rau despre ei...

Eu zic ca pan la urma nai ce pierde...altceva?

6 răspunsuri:
| WyndFTW a răspuns:

Daca prin jocuri mai mari te referi la Pockie Ninja alea au contract mai mult ca sigur. Naruto este copyright si jocul poate fi inchis oricand mai ales daca castigi bani sau altii castiga ceva depe urma acestui joc.
Ex : Daca vrei sal hostezi 24/7 evident platesti. Deci cineva profita depe un joc peste care tu nu ai drepturi.

Dar acum depinde si de cine detine Naruto.

De ex eu am facut un joc bazat pe o franciza in proprietatea square enix si cat de total fail o fi fost si fara sa fi facut cv de mai sus am primit mesaj dela un reprezentant square (pentru ca oricat de smk e comapia nu prea suporta fanmadurile) sa inchid jocul...si l-am inchis

Te poti risca nu te da in judecata...dar te avertizeaza si daca nu respecti cerintele lor te pot da in judecata.

Multe jocuri mainstream au contracte si nu se considera deloc FANMADE...

PS: Poti sa faci o miscare inteligenta si sa schimbi unele idei..de ex inloc de Naruto unele fanmaduri aveau Ninja Online (dau exemple) dar ai prins idea.

| ifmamaif explică (pentru WyndFTW):

Deci daca as lua niste idei din naruto de exemplu, nu as avea nici o problema?

| WyndFTW a răspuns (pentru ifmamaif):

Exact poti face jocu bazat pe naruto dar atata timp cat nu-i o copie 100% e ok.
Bafta cu jocuwinking

| ifmamaif explică (pentru WyndFTW):

Cum poti crede asa ceva, poti veni cu vreo dovada sau un argument?
Vreau sa fiu sigur.

| ifmamaif explică (pentru WyndFTW):

Bine am inteles, in caz ca mai am vreo nelamurire o sa iti dau mesaj.

| WyndFTW a răspuns (pentru ifmamaif):

Pai as zice ca un exemplu ar fi cel mai bun.
http://www.byond.com/games/PrideRavanok/RiseOfThePirates
jocul asta a fost (si este) un joc bazat pe animeul One Piece care inca foloseste idei din animeul original (fishmans, devil fruits, chiar arme din anime ) si asa cum vezi activeaza din 2011.
La inceput sa numit One Piece Online si din cauza FUNimation (care au drepturi de difuzare pentru anime in america) au cerut ownerilor BYOND sa inchida jocul. si a stat inchis pentru vreo 2 luni pana cand sa redenumit si asa cum vezi merge bine.
Sa sa pui copyrights pe unele chestii care..par a fi normale de ex o sabie. Este ciudat intrucat sabiile apar in jocuri de cand exista..jocurile.
Intelegi?
Cu toate ca la Naruto e alta poveste intrucat drepturile pe manga si anime (si sunt cam singuri daca e sa ne luam dupa wiki ) sunt detinute de Viz Media si nu am auzit nimic de rau despre ei...

Eu zic ca pan la urma nai ce pierde...altceva?

| q12 a răspuns:

Nu ai cum sa fi dat in judecata sunt deci de servere de genu asta si si din alte tari mai populate si nu li se intampla nimica. Fa-ti jocu fara probleme happy