| adess a întrebat:

Scuze de topic.e mai mult intrebare de programare...
Am un laptop Dell Inspirion 3537 si imi ruleaza pe placa integrata.
Am dat disable la placa integrata pentru a imi merge pe cea dedicata(un AMD Radeon HD 8600M 2GB).Dar cand sa deschid un joc imi scrie sa verific driverele desii sunt la zii... Ceva idei?

1 răspuns:
| IoNuTz96 a răspuns:

In mod normal trebuie sa ai ambele placi active in momentul in care rulezi un joc. In primul rand, de placa video integrata se va folosi windows-ul cu afiseara desktop-ului si celalalte, iar de cea dedicata se va folosi jocul. In mod normal cand rulezi un joc cu cerinte grafice mari acesta ar trebui sa fie recunoscut de placa dedicata si sa ruleze direct pe ea. Cred ca tu ai ceva probleme la drivere, ori nu le-ai instalat corect (atat cel pentru integrata cat si cel pentru dedicata) ori nu le ai instalate deloc sau sunt pentru alte versiuni de placi. O alta problema ar fi ca ai setat in driver-ul de la palca dedicata sa iti ruleze jocul pe cea intergata sau chiar toate aplicatiile sa iti ruleze pe integrata, desi AMD nu stiu sa aiba o asemenea optiune (dar nVidia are).