| anonim9324782 a întrebat:

Se poate inlocui placa video a unui laptop? Daca da unde o pot face si cat costa?

5 răspunsuri:
| UnderVoltage a răspuns:

Nu se poate, placa video este lipita de placa de baza.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Poti, dar e nevoie de un specialist

| PainTech a răspuns:

In marea majoritate a cazurilor nu se poate.
In putine cazuri se poate inlocui placa video defecta cu una identica. Foarte putine cazurile in care poti inlocui placa video a laptopului cu una mai buna.

Totusi nu e o "operatie" prea usoara si e posibil ca pretul sa nu merite schimbarea. Verifica la service-urile din orasul tau.

| dagos4k a răspuns:

Nu, nu se poate, laptop-urile din 2013-2014 incoace au placa video si procesorul lipite de placa de baza. Am incercat sa schimb si eu procesorul la un laptop din 2015 dar din pacate, am plecat acasa cu coada intre picioare. Chestia asta cu lipitul e facuta anume, in caz ca se strica ceva sa iti cumperi alt laptop nou, marketing.

| Jakye a răspuns:

Nu se poate dar poți să-ți iei o placă video externă.