| Cozmea022004 a întrebat:

Cum imi pot da seama daca unui laptop ii pot sau nu pot inlocui procesorul sau placa video?

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Intri pe webistele celui care a facut laptopul si cauti upgrade, ori intri la Crucial pe websitele lor si la fel scrii acolo modelul de laptop si upgrade.
Daca nu iti da pe nicaeri placa video sau procesorul ca upgrade, inseamna ca nu se poate face upgrade, ca este onboard.

Cind cauti dupa modelul de laptop upgrade o sa gasesti doara ce se poate upgrada.
Poti cauita si doara procesor, scrii ceva de genul Processor upgrade for laptop .....si scrii modelul tau de laptop.
Daca nu gasesti, inseamna ca nu se poate, pentru ca este lipit, sudat pe placa de baza.

| Wr3nch a răspuns:

Cauti modelul plus replacable gpu sau cpu pe google si iti zice. Dar la cele noi de obicei nu prea poti, ca le sudeaza pe placa de baza.

| gabicoo a răspuns:

Mergi la un service.

| Goete a răspuns:

Il demontezi si le scoti, apoi vezi daca poti sa pui altele in locul lor.
Fara sa incerci nu iti poti da seama daca poti

| VoidEternal a răspuns:

99.9% nu poți dacă laptopul e mai nou de 5-6 ani. As zice chiar 100. Cel puțin nu la modul tradițional, in care scoti procesorul și îl înlocuiești ca la un desktop fara scule speciale. Iar "placa video" a unui laptop e un chip deci e aceeași poveste. Nu am auzit niciodată de un laptop la care îi poți schimba placa video.

| Brizbriz a răspuns:

Placa video, nu am vazut NICIODATA unul la care sa poata fi schimbata

la procesor, in teorie oricare poate fi schimbat, daca te duci la un electronist care are scula de dezlipit cip-uri, scula care costa 10 mii de euro, sau il desfaci si vezi daca are zif socket, eu am schimbat o singura data in viata un procesor la un laptop, si ala aveam versiunea scumpa a respectivului laptop care era defecta si am schimbat procesoarele intre ele