| SovietMarshalPeter a întrebat:

Stiti niste jocuri care sunt asemanatoare cu europa universalis,cred ca aceste jocuri se numesc jocuri de strategie in timp real,doresc un joc,nu extravagant sa zic asa,sa se petreaca in evul mediu,si sa fie controlat asa ca pe o harata,as dori sa vedeti cum e europa universalis si sa va faceti o parere despre ce joc vreau, noapte buna.

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de jocuri de strategie.

Cele care tin de managementul resurselor si de diplomatie se pot considera simulatore economice, sau business simulator. Nu se bazeaza pe lupte armate ci mai mult pe management precis si bine calculat
Ex de jocuri: Patrician 3, Simcity 3000, Simcity 4, Port Royale 2, Tropico 3, Caesar IV, Master of Orion 3, Age of Wonders 2

Un alt gen ar RTS (real time strategy) sau RTT (real time tactics). ambele genuri se axeaza pe lupte, tactica, armate, resurse etc. Genul RTT se concentreaza exclusiv pe lupte si nu se foloseste de resurse. cu toate astea, nu pot fi considerate chiar simpliste (blittzkrieg 1 eu RTT istoric foarte educativ si bine pus la punct de ex)
Ex de jocuri:
Warcraft 3 reign of chaos, Warcraft 3 Frozen Throne, Age of Mythology, age of empires 2/3, c&c Generals, Blitzkrieg 1, Stronghold, Rome Total War, Medieval 2 Total War, Starcraft 2, Empire Earth 2

4 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Multe dintre acele jocuri -Patrician 3, Medieval 2, Stronghold etc
se joaca in evul mediu

| Ione13 a răspuns:

Pai daca vrei un joc asemanator ti-l recomand pe conquizador daca ai cultura generala, bine inteles eu am o stea de argint castigata! Succes si nu uita sa-mi dai o funda :*

| SovietMarshalPeter explică (pentru Ione13):

Da am jucat conquizador, un joc bun, dar nu e de strategia pe care eu o doresc.

| SovietMarshalPeter explică (pentru Andrei7520152):

Mersi omule, esti chiar de treaba, tu m-ai ajutat cel mai mult cred eu pe TPU.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru SovietMarshalPeter):

Sunt mai multe tipuri de jocuri de strategie.

Cele care tin de managementul resurselor si de diplomatie se pot considera simulatore economice, sau business simulator. Nu se bazeaza pe lupte armate ci mai mult pe management precis si bine calculat
Ex de jocuri: Patrician 3, Simcity 3000, Simcity 4, Port Royale 2, Tropico 3, Caesar IV, Master of Orion 3, Age of Wonders 2

Un alt gen ar RTS (real time strategy) sau RTT (real time tactics). ambele genuri se axeaza pe lupte, tactica, armate, resurse etc. Genul RTT se concentreaza exclusiv pe lupte si nu se foloseste de resurse. cu toate astea, nu pot fi considerate chiar simpliste (blittzkrieg 1 eu RTT istoric foarte educativ si bine pus la punct de ex)
Ex de jocuri:
Warcraft 3 reign of chaos, Warcraft 3 Frozen Throne, Age of Mythology, age of empires 2/3, c&c Generals, Blitzkrieg 1, Stronghold, Rome Total War, Medieval 2 Total War, Starcraft 2, Empire Earth 2