| Matei4 a întrebat:

Sunt sanse ca metin2 ro sa se inchida?

1 răspuns:
| raMLesS a răspuns:

Acum nu, dar pana in 2020 nu cred ca va mai exista niciun server de metin.
Jocul a aparut pentru prima oara in Romania in 2009, aproape acum 10 ani... Cele mai frumoase perioade pentru mine au fost intre 2011 - 2014, chiar si 2015.
Dupa 2014-2015, jocul nu mai avea acelasi farmec, sau adaugat tot felul de nebunii, s-a adaugat lycanul si alte sisteme.
Au plecat o gramada de playeri atunci.
Numarul jucatorilor scade pe zi ce trece.
Uite de exemplu la galbeni, in perioada aia era plin, erau shopuri pe toate ch-urile, acum daca te duci o sa gasesti maxim 10 shopuri.
A fost fain jocul, totusi suntem in 2018, exista MMORPG-uri de 10 ori mai faine decat metinul, acum calculatoarele sunt mult mai performante, daca ai avea de ales dintre metin si alt mmorpg cu tot felul de magii, scheme, vrajeli, sunt sigur ca ai alege acel joc, pe metin stii cum sta treaba deja.
Uite de exemplu cs 1.6, metin2, samp, la vremea lor au fost cele mai faine jocuri, acum sunt la moda alte jocuri, Crysis 5, CS GO, pe viitor nu o sa mai joace nimeni metin.
Acum cativa ani erau o gramada de servere, acum au disparut mai bine de 90% dintre ele.
Drept urmare o sa se inchida peste cativa ani.