| ziggs a întrebat:

Vreau sa ma joc minecraft multiplayer cu un prieten dar nu gasesc un server... puteti sa imi dati niste servere daca se poate din Romania. dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CosminThunde a răspuns:

Daca vrei sa te joci doar cu un prieten...de ce sa te joci pe alt server..in care pot fii si grieferi.
uite un tutorial pentru ati face un server
1. PORT-FORWARDING
2.scrie in cmd ipconfig /all
3.cauta ipu ala gen 192.168.x.x
4.scrie ipul respectiv pe oricebrowser
5.da allow la portul 25565 si bifeaza casutele... depinde de routerul tau
6.downloadeaza acum server de pe minecraft.net
7.dai run server si ipul serverul va fi ipul de pe www.whatismyip.com
8.have fun.

calea a 2-a esti prin HAMACHI
hamachi e un software ce iti face ip-ul sa fie static si iti face un fel de auto port forward ca sa poti juca cu prietenul tau
amandoi trebuie sa il downloadati
eu nu am mai folosit hamachi de mult...asa ca have fun. BTW Xerath op