| KodrutZ a răspuns:

OK, deci 2300 RON cu tot cu carcasa si sursa, here we go... fac un wishlist acum, fix pentru tine.
... ptiu, a durat oleaca: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/629842/

48 răspunsuri:
| TheLoneWolf a răspuns:

Eu zic sa cauti o placa de baza mai buna si rami de 1600(parerea mea)

| sTeFaNvL a răspuns:

Ti-as recomanda un Intel core i5 3.3ghz

| KodrutZ a răspuns:

Iti iei Phenom BE cu petarda aia de placa de baza care nici macar nu are condensatori solizi? Asta e o gluma?
Zi mai bin care e bugetul pentru sistem si vedem ce se poate baga in el.
P.S. Phenomul ala papa o gramada de curent si se incalzeste destul de mult. Pentru majoritatea jocurilor, cu un i3 3220 ai iesi mult mai bine ca bani/consum/caldura.
P.S. 2 Carcasa nu?

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

1.carcasa am de la vechiu calculator dar imi cumpar alta daca e nevoie cat despre buget dau 2300 lei max
2. spune ce piese sa schimb si da-mi site cu care daca se poate de la eMAG sau cel
3.da-mi add pe messenger id meu este puscaualberto@yahoo.com

| Alberto97 explică (pentru TheLoneWolf):

Pai da-mi niste site cu ce trebuie sa nu iau toate prostiile

| Alberto97 explică (pentru sTeFaNvL):

Ma mai gandesc

| KodrutZ a răspuns (pentru Alberto97):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/567474/ - ceva in genul asta, preferabil cu SSD. La eMAG sint preturile mari la foarte multe chestii, nu merita sa iei de la ei decit daca prinzi ceva componente resigilate la preturi ok cu garantia full.

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

Sursa nu mai e in stoc nici carcasa nu e in stoc nici placa video nici placa de baza-

| KodrutZ a răspuns (pentru Alberto97):

Ghinion, atunci iei D3V-ul normal, nu ala mATX, placa video ai niste 7770 si 7850 tot de la Sapphire la oferta, sursa Sirtec de 500 cum aveai tu pus la inceput e foarte ok. Carcasa iei ceva care sa iti placa si pe cit posibil sa fie silentioasa - eu am componente de genul asta intr-un Nexus Caterpillar, care are un airflow destul de nasol. Probleme cu caldura nu o sa existe la i3 3220 sub nici o forma.winking

| TheLoneWolf a răspuns:

Cauta pe www.pcgarage.ro gasesti tot ce vrei

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

Deci carcasa am nu stiu daca e buna adica daca am loc pentru toate componentele dar totusi da-mi o carcasa in care sa schmeapa tot max 200 lei de preferabil 100-150 lei

| Alberto97 explică (pentru TheLoneWolf):

Ok sa vad cam ce pret imi da

| Alberto97 explică (pentru TheLoneWolf):

Sursa merge?

| KodrutZ a răspuns (pentru TheLoneWolf):

Amice, esti idiot. Sau poate doar complet pe linga. Sau poate abia te-ai trezit. Sau poate obosit. Nu conteaza. Deci, el si-a ales un procesor pe AM3 si tu ii recomanzi placa de baza pe FM1? Iar la memorii, CL 11? 11? Asta pentru un AMD BE?

| Alberto97 explică:

Placa ansta video http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ e buna?

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

KodrutZ daca nu te superi alege ce trebuie sa cumpar procesor ram placa de baza placa video sursa etc

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mai ales ca la placa video primesc jocu pe care il cautam de atata timp

| KodrutZ a răspuns (pentru Alberto97):

Hehe, da, e super 7770-ul pentru calculatoare de buget. Eu am i3 2120, vroiam sa imi iau 7770, dar am constatat ca batrinul HD 4770 inca se misca foarte bine, avind in vedere ca am monitorul de 1280X1024. Daca nu ai fullHD, cu sistemul asta o sa rulezi cam tot la maxim.

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

Cu ansta mai trebuie cumparat si ansta http://www.pcgarage.ro/ssd/mushkin/60gb-sata-ii-callisto-deluxe/

| KodrutZ a răspuns (pentru Alberto97):

NU "trebuie", dar diferenta intre "cu SSD" si "fara SSD" e ca de la Logan la Lamborghini. Uite, ca sa iti faci idee, mie imi incarca Windows 7 in ~10 secunde dupa ce trece de BIOS.

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

Nu am monitoru fullHd este de o rezolutie 1024 768 dar in curand voi cumpara un nou monitor

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc mai trang un 100 lei si il iau

| KodrutZ a răspuns (pentru Alberto97):

Aha, ai grija sa nu te arunci la vreo imensitate. Ia unul cu rezolutie nativa cit mai mica, daca se poate timp de raspuns si contrast bune. Eu am un LG 1972H-PF si nu l-as schimba cam cu nimic din ce vad acum pe piata. Chiar l-am reparat in primavara ca ii murise un condensator, ceva, si tare mi-ar fi parut rau sa il schimb. Ceva de genul asta ar merge- http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/ve208d-20-inch-5-ms-black/. Nasol ca astea cu 2ms cum e al meu sint doar fullHD...

| KodrutZ a răspuns (pentru Alberto97):

Pe mine in vara m-a ajuns un SSD de 120 de pe amazon.co.uk cam 96 EUR, cu tot cu transport. Nu are rost sa te agiti sa iei de la noi, uite aici oferta de oferta - http://www. amazon.co.uk/SanDisk-64GB-Solid-State-Drive/dp/B007ZWLRSU/ref=sr_1_4? ie=UTF8&qid=1359218509&sr=8-4.
P.S. Windows 7 si ceva programe instalate, la mine, ocupa cam 35 GB pe SSD, ca sa iti faci idee.

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

Deci mi-l recomanzi pe acesta

| KodrutZ a răspuns (pentru Alberto97):

Cu SanDisk-urile e dragoste sau ura, din ce am vazut in review-uri pe net. Eu cu al meu nu am avut probleme, are vreo 4 sectoare cazute, insa merge brici si dureaza cam 7 minute sa fac imagine de backup la el. In caz ca imi crapa, restaurez Windowsul pe altul in citeva minute si am pornit din nou la treaba. La cit costa pe amazon, poti sa iei 2 sa ai unul de rezerva...winking

| Alberto97 explică (pentru KodrutZ):

K