| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Ziceti, cum as putea crea un joc mare gen Call of Duty... Ce trebuie sa invat si de ce programe am nevoie? Dati niste tutoriale si niste programe de creat. Majoritatea jocurilor folosesc C++. Cum l-as putea invata?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand inveti programare la modul cel mai serios si da c++ e limbajul cel mai utilizat in programarea jocurilor.

pe urma inveti o librarie grafica gen directx sau opengl

pe urma inveti fizica si geometrie la modul cel mai serios pentru tot ceea ce tine de engine ul jocului coliziuni, miscari de obiecte samd

pe urma pui mana si inveti grafica, sa creezi modele 3d, texturi samd

intr-un final faci si restul de maruntisuri precum sa pui totul cap la cap, sa scrii povestea jocului, sa faci scenarii, sa faci sunetul sa dai denumiri personajelor locurilor samd

in ultimul pas... realizezi ca un asemnea joc e facut de echipe de sute de oameni cu experienta care lucreaza si cativa ani la un joc de o asemenea complexitate si tie ti ar lua o viata probabil

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

In 10 ani daca reusesti sa modelezi personajele esti bazat

Răspuns utilizator avertizat