| Justusee34 a întrebat:

As vrea sa invat programarea, m-a pasionat de mic. As putea invata in min 2 ani daca ma apuc de acum, eu acum termin clasa a 10. As vrea sa stiu merita, pot crea jocuri, programe? Stiti de unde as putea incepe? Am inteles ca cel mai bine ai incepe cu C++... As putea invata de preferat fara faculate progamarea foarte bine? Daca da, imi puteti da Site-uri de unde as putea invata sau site-uri de unde as putea cumpara carti? Sa spunem ca cumpar carti c++ acum trebuie sa retin tot din ele, voi putea peste cateva luni (2-3) sa pot creea, programa macar un joc gen : Rama sau ceva de gen. Voi putea crea programe Antivirus sau programe firewall anti heck-ari in min 1 an si ce limbaji ar trebui sa invat pentru asta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In minim doi ani poti avea o ideea cu ce se mananca programarea abia. Ti as sugera sa incepi cu manuale de liceu. O sa inveti ce inseamna programarea in primul rand. Ai sa vezi ca pana la creare unui joc mai e timp mult.

Tutoriale pe net sunt suficiente, dar trebuie sa retii ca nu asa se invata programare "Sa spunem ca cumpar carti c++ acum trebuie sa retin tot din ele"

| marian37 a răspuns:

Același lucru vreau sa fac si eu. De cateva luni mi-am luat 4 cărţi de c++ si ma uit la tutoriale pe Youtube si nu prea pot invaţa singur, cred ca voi avea nevoie de facultate. Cunosc persoane care nu creaza ei cine stie ce jocuri dar castiga mult. Aceste persoace au studiat singuri, acasă, de pe Youtube. Majoritatea turotialelor sunt in engleza, pentru mine e cam nasol. Încerc sa nu ma limitez prin "in doi ani vreau sa ajung departe". Trăiesc in prezent si invaţ in continuare, fara sa-mi creez imagini fara rost despre viitor. Invaţ din placere, nu pentru ca ma pune cineva. Prin cele spuse am vrut sa te inspir, nu am ales sa folosesc cuvintele "trebuie să faci...". Mult succes! Ar fi tare ca pe viitor să colaborăm!happy

| Justusee34 explică (pentru marian37):

Ce cari ar trebui sa cumpar pentru c++? stii site-uri?

| marian37 a răspuns (pentru Justusee34):

Nu iti pot recomanda cartiile pe care le am pentru ca trebuie sa ai noţiuni de baza in spate. Cauta orice site, orice carte, orice tutorial, puţin cate puţin se aduna trebuie doar sa cauţi.

| Justusee34 explică (pentru marian37):

Mi-a recomandat cinea sa incep cu mauale de liceu tutoriale pe Youtube.