| naosna a întrebat:

Acum câteva zile grupul meu s-a dus intr-un parc si a scris pe toate bancile, cosurile de gunoi, leaganele, toboganele, etc. tot tipul de jigniri, insulte si barfe despre o anumita persoana. In total cand au numarat erau peste 40, jumatate scrise foarte mare. De retinut faptul ca locuiesc intr-un oras foarte mic si numele persoanei despre care s-a scris este unul unic (strain), asa ca toata lumea si ar da seama despre cine e vorba, mai ales ca parcul este unul mic, fix langa scoala sa. Ziua urmatoare, s-a dus in parc si a vazut mesajele, si desi a facut poze, a mazgalit tot ce era scris despre el.
Ma intrebam daca tot ce s-a intamplat este ilegal? (defaimare/vandalizare?) Si daca da, dovada a fost fotografiata dar stearsa, aceasta se mai ia in calcul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a fost sters tot si nu exista urme atunci nu vor fi sanctionati contraventional.
In schimb, daca exista dovezi, persoana vatamata ii poate da in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii civile delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trecand peste ce poate face persoana defaimata, sper ca politia sa deschida un dosar penal pentru distrugere a spatiului public... sper.

| Smmo a răspuns:

Este urat, ilegal, lipsit de consideratie pentru munca cetatenilor care au platit pentru obiectele acelea, pentru intentiile celor care le-au gandit si creat, iar pentru persoana despre care ati scris este ceva desprins dintr-un cosmar si s-ar putea sa o fi marcat deja foarte mult, poate pe viata. Tu inca mai faci parte dintr-un grup care face asta?

| naosna explică (pentru Smmo):

Asa cred și eu. Nu, nu am iesit în ziua respectiva, ci doar s-a discutat pe grupul de pe whatsapp (7 persoane, dintre care 4 au scris). Stiu ca aveau motivele lor ca sa faca asta, ci nu ar fi facut daca persoana era inocenta. Eram curioasa de ceea ce ar putea păți, din punct de vedere legal, pentru ca mi s-a părut o situație ciudata, nu am auzit vreodată de asa ceva.