| Raduuu_8477 a întrebat:

Ai voie la Comic Con sa vii cu sabii adevarate? In America se stipuleaza clar ca nu ai voie,, insa la noi nu exista o conduita, sau nu gasesc eu? Stie cineva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sabia adevarata este ARMA si se conformeaza legislatiei aferente.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ai voie!
Armele albe sunt interzise prin lege!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si vii cu ea in taxi sau in metrou?

| suffarstar a răspuns:

E legal doar daca strigi inainte Allahu Akbar.

| Celcareajuta a răspuns:

Si cu pistoale ai voie, n-ai voie pe strada da la Comic Con e liber si la crime...