NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Alegerile prezidenţiale 2014 au fost câştigate, în ciuda tuturor piedicilor puse de PSD-işti, de omul care merita - Klaus Iohannis -, ceea ce, pentru mine cel puţin, este o mare bucurie. Problemele însă nu s-au terminat.
După primul tur al alegerilor Ponta a afirmat, că dacă în al doilea tur va exista măcar un singur român, care va vrea să voteze şi nu va putea, toţi cei vinovaţi vor plăti - vor demisiona.
Acum ne aflăm în situaţia, când nu un singur român nu a putut vota, ci mii, deci mă aştept ca Ponta măcar o dată să se ţină de cuvânt şi să demisioneze odată cu toată gaşca sa de incompetenţi şi rău intenţionaţi.
Este inadmisibil şi ruşinos ceea ce se întâmplă.
La Torino şi la Paris până şi la ora asta (4 dimineaţa) stau mii de români în faţa ambasadelor şi sunt alungaţi de către jandarmi, ca nişte infractori, cu gaze lacrimogene, deşi nu au greşit cu nimic, doar cer să li se respecte un drept constituţional.
Guvernul Ponta, ruşine! V-aţi bătut joc de oameni două tururi de alegeri la rând (şi nu numai), în speranţa să mai furaţi nişte voturi. Cât de egoist şi inconştient!
Afară cu voi din parlament! Ne trataţi inuman şi ne faceţi ţara de ruşine!
Cum a zis Ponta azi, poporul are întotdeauna dreptate.
Păi, poporul nu va vrea, ci v-ar vrea mai degrabă la puşcărie. Fiţi democraţi adevăraţi, aşa cum pretindeţi, şi respectaţi-i dorinţa, măcar pe ultima suta de metri!
Subscrie cineva?

89 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Felicitari, Romania! Ati dat impostorului ce merita! Va fi fortat sa demisioneze, cariera lui politica este incheiata.
De acord: Ion Iliescu la puscarie pentru cele doua crime de genocid.
Ponta si Meliciu Felescanu si ei la gherla!
Ar trebui sa trimitem scrisori de protest la toti oamenii politici si de presa din tarile civilizate impotriva Penalilor Stalinisti Delicventi si a pontanacului!

NOname
| NOname explică (pentru SkyPilot):

Adevăr grăieşti! : ))
Toţi cei care au sabotat alegerile şi au impresia că îşi vor încălzi în continuare fundurile nesimţite în scaunele parlamentare, se înşală amarnic. Nu vor scapă aşa uşor.

http://youtu.be/04854XqcfCY

| Skylimit a răspuns:

Buna dimineata! Parerea mea este ca toti sunt niste hoti. absolut toti. Si cand spun "toti" ma refer la toate persoanele politice si la toate partidele.Dar hadeti...sa lasam ceva timp si sa vedem ce reuseste acest personaj adorat de toata lumea din senin pe nume "Klaus Iohannis". Repet ca aceasta este parerea mea, chiar daca nu ma pricep la treburi din-astea pentru ca am numai 15 ani.

Va doresc o zi de luni excelenta!

| eduard1 a răspuns (pentru Skylimit):

-un prim lucru care trebuie făcut este să nu mergem cu sacul la pomul lăudat.
-Preşedintele României are puţine atribuţii şi alea, majoritatea, în polică externă.
-Totuşi poate determina direcţia în care se mişcă anumite lucruri.
-În legătură cu meciul Ponta versus Iohannis a fost foarte important să nu ajungă absolut toată puterea în mâinile unui singur partid. Plus incredibila, uluitoarea şi nesimţita bătaie de joc, pe faţă, a PSD-ului.
-Vad ca multi au inghitit aia cu "sa fie liniste in tara". N-are cum sa fie liniste. Sunt atatea lucruri de discutat. Atatea contraziceri si dezbateri, atatea lupte de dus si adevaruri dureroase de spus.
Linistea in tara ar fi acum ca un pres colorat tras peste o groaza de gunoaie.
Momeala asta cu "linistea" e un calus de catifea peste gura.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Chiar daca au fost piedici, am aratat ca suntem un popor unit atunci cand vrem sa obtinem drepturile noastre, am cerut si am luptat si in '89 dar din pacate a fost din rau in mai rau.
Astazi am dat votul si acordam inca odata increderea noastra si speram ca vom rasufla usurati, nu vrem moaca, nu vrem pomeni, dar vrem sa traim decent, copilasii nostri sa aiba locuri de munca, sa mergem la medici fara sa ne mai fie frica si sa faca in asa fel sa nu regretam ziua de 16 noiembrie 2014!
Cat despre Ponta sa isi dea singur demisia, ori sa fie tras la raspundere, ma cam indoiesc. important ar fi sa vedem faptele, ca de vorbe si promisiuni suntem satui de 24 de ani.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu cred ca guvernul va demisiona cel putin pana i se termina mandatul.Iar actualul presedinte mai sta in functie cam pe la 20 decembrie.

S-a cerut in repetate randuri prelungirea orei de votare in diaspora avand in vedere exprienta din turul intai.Si nu am inteles de ce au fost refuzati.
Totusi prezenta la vot in strainate a fost uriasa
http://www.realitatea.net/......71911.html

| AdrianaBacescu a răspuns:

Bravo lui Iohannis bine ca a castigat, mai bine nu a castigat gasca lui Monta
Felicitari, Romania cu drag si al lucrului bine facut.

| Jardelin a răspuns:

Subscriu in totalitate la ce ai spus, cu o mica mentiune, că trimiterea la puscarie trebuie să se faca pe baza unor dovezi corecte si solide, altfel persecutarea adversarilor politici se va transforma in vendetă politica.

E bine sa ne păstrăm luciditatea, sa nu fim patimasi si sa fim drepti, corecti si oameni de caracter pentru a da acestei tari un nou suflu, al corectitudinii. Daca nu vom fi asa, vom fi asemenea lor, a celor in fata carora am obtinut prima mare victorie.

Intotdeauna in viață este bine sa fim corecti si drepti pina la capăt, chiar si atunci cind avem in mînă puterea, puterea de a face orice, chiar și rău!

| Crossover1 a răspuns:

Bai, fa. Sa fiu diplomat. O sa iasa tot PSD in 2014. Si o sa mai vorbim. Dar faptul ca fostul presedinte a fost la sediul ACL ce iti spune. Dar ca un membru BEC a fost cu cateva ore inainte de Basescu la sediul ACL ce iti spune. Mai d i mata.

NOname
| NOname explică (pentru Jardelin):

Am spus că poporul i-ar vrea mai degrabă la puşcărie, nu că de mâine îi băgăm la răcoare, fără o judecată corectă, ca nişte comunişti (mai ales că dreapta apără o justiţie independentă, apolitică, liberă şi echidistantă). Ideea e că nu-i mai vrem în Guvern şi ar fi cazul, după principiul democratic - "majoritatea hotărăşte" - pe care ei pretind că îl respectă, să demisioneze, să nu fie măcar o dată ipocriţi.

| ALGator a răspuns:

Aspectele penale pot fi abordate mai intîi si relativ fara dificultate.
Responsabilitatile neîndeplinite ale factorilor din guvern pot fi si ele identificate si se pot discuta masuri. Aici arbitrariul e sensibil mai mare. Probabil se va intimpla, dar nu va fi o avalansa de demisii, demiteri si executii. Si poate nici nu e cazul. Riscul este ca atunci cind incerci sa faci doua lucruri dintr-o data (instalarea presedintelui, a echipei, si definirea progarmului de lucru - care ar avea prioritate) ies amindoua proaste.
Dorintei de razbunare, chiar daca e justificata, trebuie sa-i primeze graba de a incepe cu ceeace s-a cucerit. 4 ani trec imediat. Nu se stie (dar unii stiu exact) la ce lovituri va fi supus noul presedinte si o parte din energia lui se va consuma cu asta.
E graba sa se puna bazele lucrului bine facut.
Apetitul pentru punitiune este apanajul vechilor tipuri de guvernare.
Asa cum l-am perceput pe KI, este personalitatea care are curaj sa recunoasca ca nu le stie pe toate (le va afla cu ajutorul echipei - apropo, stie cineva cine e Echipa?). O alta forta a lui consta in aceea ca nu s-a sinchisit, asa cum i s-a reprosat, sa intre in ring cu adversarul in dezbateri TV.
A facut-o prin ricoseu. Forta lui au fost cele 10% in plus date de votanti (bolovanul aruncat in sus de Ponta si care i-a cazut chiar lui in cap) si nu muschii de mascul alfa.
Asta e parerea mea de instigator. Nu sint specialist, slava Domnului, asa ca ma astept sa vina altii sa lumineze mai bine aceasta discutie.

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Această victorie nu este a mea, este a voastră, a românilor! Împreună, am arătat în ultimele luni că nu exista imposibil, că orice se poate îndeplini prin credință și hotărâre. Prin voi, România a prins puteri pentru a se face bine. Am nevoie de voi, pentru că România noastră începe acum!"

https://www.facebook.com/......560409231/

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Apropo de puscarie, mai important decit pedepsirea erorilor de organizare (deliberate sau nu din campanie) ar fi deblocarea si punerea in functiune a bandei rulante a anticoruptiei. Aici intra desfiintarea imunitatilor.
Asta va duce implicit si la punerea la punct a altor abateri ale guvernantilor.
La fel de important este, bazat pe feedbackul din campanie, sa se treaca la reformarea aspectelor tehnice ale sistemului electoral (vot prin corespondenta si - nu "sau" - on line, flexibiliate in alegerea localurilor, implementarea adevarata, nu simulata a CNP-ului, care este un instrument extrem de puternic dar ignorat sistematic de administratia româneasca - in scopul tinerii in sah a populatiei si obtinerii de foloase pentu clientela).

Genul acesta de masuri vor fi toate bumeranguri care odata obtinute vor ricosa si vor realiza si dorintele expuse prin prezenta intrebare. Dar e graba, nu e timp de hirjoneala a pisicii cu soricelul.

| Inferno a răspuns:

Interesant este faptul ca desi Ponta a utilizat toate armele de manipulare in masa, de la televiziuni pana la biserica, tot a pierdut. Asta dovedeste o maturitate intelectuala surprinzatoare a cetatenilor.
Ponta nu isi va da demisia asa cum nu si-a dat-o nici dupa ce a plagiat, cu toate ca atunci mai si declarase ca o va face.
Genul asta de oameni, cand prind o functie mai inalta nu nu isi mai dau drumul nici in ruptul capului.

Cred ca ma imbat de fericire daca isi mai da si demisia.

| Hombre a răspuns:

"Păi, poporul nu va vrea, ci v-ar vrea mai degrabă la puşcărie. Fiţi democraţi adevăraţi, aşa cum pretindeţi, şi respectaţi-i dorinţa, măcar pe ultima suta de metri!"
Adica sa se duca singuri la puscarie?
Se pare ca gandesti unidirectional chestiunea cu puscaria, baga un ochi si in ograda din spatele lui Johanis: Falca, Frunza Verde, MRU(care a dat Godju) Blaga (vama) Videanu, Scripcaru, Ludovic Orban, Teodor Atanasiu, Elena Udrea si multi alti dar inchidem lista cu tartotorul sef Basescu.

NOname
| NOname explică (pentru Hombre):

Nu ai înţeles, Hombre. Doar subliniam o idee, pentru a scoate contrastul în evidenţă, nu spuneam că e musai să fie pusă şi în practică. Demisia, însă, este cel mai de bun simţ lucru, pe care cei vinovaţi îl pot face.

...şi da, DNA-ul se va ocupa de toţi şi, aşa cum intenţionează Iohannis, curăţenia se va face peste tot printre politicieni (şi nu numai), indiferent de culoarea lor politică. Plus, se va opune şi aprobării a legii amnistiei şi a graţierii, pe care şi-o doresc psd-iştii; va încerca să renunţe şi la imunitate...; deci toţi cei vinovaţi, indiferent de tabăra lor politică, vor putea fi cercetaţi penal şi sancţionaţi pe măsură, dacă e cazul.

| Alcyon a răspuns:

Un om cu bun-simt si-ar da demisia imediat. Ponta a demonstrat insa de nenumarate ori ca-n vocabularul lui nu exista cuvinte precum educatie, respect, sinceritate sau onoare. Prin urmare, nu cred c-o sa scapam de el prea usor. Se va tine cu dintii de scaun, in modul care-i e caracteristic.

NOname
| NOname explică (pentru Inferno):

: )) Ne îmbătăm toţi.
Da, ai dreptate, Inferno. Ponta nu este genul de om care să aibă mustrări de conştiinţă şi simţul penibilului. Ne-a dovedit de mii de ori că nu are ruşine (tipic pentru un sociopat).

Dacă psd-iştii au fi jucat corect, fără hoţii, minciuni şi manipulări ticăloase, ar fi câştigat cam cu 90% Iohannis, dacă nu mai mult. Dar şi aşa, indiferent cât au furat, tot dreptatea şi-a luat revanşa.
Este o realizare fantastică pentru români, care în majoritatea sa nu s-au lăsat păcăliţi şi s-au mobilizat grozav de bine. Un fenoman spectaculos, de importantă istorică. Sunt mândră de noi.

NOname
| NOname explică (pentru Alcyon):

Este înălţător să văd câtă lume l-a citit şi l-a citi bine.
Nu mai suntem o turmă de creduli, pe care îi poţi spăla pe creier cu antene şi un litru de ulei. Societatea românească s-a maturizat mult.
Respect tuturor celor, care nu s-au lăsat îndoctrinaţi sau cumpăraţi şi au luat atitudine, scriind istorie!

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Dragi români, cu peste 6, 2 milioane de voturi, m-ați ales Președintele României! Vă mulțumesc din inimă!"

https://www.facebook.com/....../video.php

NOname
| NOname explică:

"Victoria Cetățenilor! Am câștigat o bătălie, dar nu și războiul, încă!"

http://flaviusaureliangrozoni.wordpress.com/......oiul-inca/

NOname
| NOname explică:

"In urma declaratiei din prima dezbatere, Victor Ponta trebuie sa isi dea demisia!"

http://youtu.be/GaizG9Z8LQQ

Jos Ponta!

NOname
| NOname explică:

Grupul "Ponta, demisia!":

https://www.facebook.com/......697228745/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Skylimit):

Nu s-a votat nici pe departe pentru Iohanis. S-a votat împotriva lui Ponta. Nu vezi ce visează toți cai verzi pe pereți? Tot Ponta e prim ministru. Mare păcat. De-acolo trebuia lăsat sa plece cu orice preț.
Sper macar ca Iohanis sa ne reprezinte mai bine extern (asta e treaba unui președinte, nu balivernele care se spun pe-aici) decat Base si sa nu mai stea nimeni cu fundul la președintele nostru.

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Pe 16 noiembrie, cetățenii României au dat semnalul schimbării profunde. Acest semnal extrem de puternic este atât pentru mine, cât și pentru clasa politică. Eu am înțeles acest semnal dat printr-un vot covârșitor și îi îndemn și pe politicieni să îl ia în considerare și să judece bine ce au de făcut în zilele următoare."

https://www.facebook.com/....../video.php

Klaus Iohannis: "Solicit Parlamentului să se țină de cuvânt și mâine să pună pe ordinea de zi legea amnistiei și grațierii și să o pice. Tot mâine, rog Parlamentul să ia în discuție toate solicitările venite din partea Justiției și să le încuviințeze pe toate."

https://www.facebook.com/....../video.php

Împreună cu omul nostru, în sfârşit, putem să-i facem pe parlamentari/guvernanţi să ne respecte drepturile şi dorinţele şi să-i punem la treabă!

| Dandanache a răspuns (pentru Crossover1):

Susrname, expertule de internet, propasit pe TPU hop inainte de turul 2, cine e membrul BEC care a fost la ACL?

NOname
| NOname explică:

Pretextele lui Ponta pentru a nu-şi asuma vina şi reacţiile oamenilor (cele care au rămas încă necenzurate, că pe mine de vreo 2 zile m-a blocat):

https://www.facebook.com/......524543436/

Mai mult de 90% dintre comentarii sunt pe tema "Demisia!".

Acesta este rezultatul guvernării lui Ponta, care era obligat să asigure posibilitatea de a-şi exercita dreptul la vot în condiţii umane tuturor românilor, indiferent câţi s-ar prezenta:

https://www.facebook.com/video.php?v=538592162943441

Demisia!

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Nici ameninţările psd-iştilor nu au dat rezultate dorite de ei.

"Preşedintele PSD Satu Mare, Mircea Govor, a fost înregistrat în timp ce ţipa la colegii săi de partid şi-i ameninţa pe directorii de şcoli, pe şefii de deconcentrate, dar şi pe preoţii din judeţ că vor avea de suferit dacă Victor Ponta nu va câştiga prezidenţialele. În această săptămână, Liviu Dragnea a discutat cu toţi şefii de organizaţie din ţară despre rezultate de la alegeri, iar în week-end-ul trecut s-a deplasat la Satu Mare pentru a evalua situaţia din judeţ."

http://youtu.be/OpI-pgHvO64

Nici manipulările...

http://youtu.be/Kt9l01r8OBg

Nu au putut ei fura cât am putut noi vota!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

In sfarsit un cap limpede.