| AvalohAlyn a întrebat:

Pe ce data sunt alegerile prezidentiale si cate tururi o sa fie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alegerile prezidentiale vor avea loc in noiembrie-decembrie, inca nu a fost stabilita o data exacta.
N-avem de unde sti cate tururi o sa fie, avand in vedere ca, teoretic, un candidat poate obtine majoritatea voturilor alegatorilor inscrisi pe liste in turul 1 si atunci nu se mai organizeaza turul 2.
Daca nici un candidat nu reuseste in turul 1 atunci se organizeaza si turul 2, in acesta intra primii 2 clasati in turul 1 si cel care obtine mai multe voturi este ales.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat