NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Alegerile prezidenţiale 2014 au fost câştigate, în ciuda tuturor piedicilor puse de PSD-işti, de omul care merita - Klaus Iohannis -, ceea ce, pentru mine cel puţin, este o mare bucurie. Problemele însă nu s-au terminat.
După primul tur al alegerilor Ponta a afirmat, că dacă în al doilea tur va exista măcar un singur român, care va vrea să voteze şi nu va putea, toţi cei vinovaţi vor plăti - vor demisiona.
Acum ne aflăm în situaţia, când nu un singur român nu a putut vota, ci mii, deci mă aştept ca Ponta măcar o dată să se ţină de cuvânt şi să demisioneze odată cu toată gaşca sa de incompetenţi şi rău intenţionaţi.
Este inadmisibil şi ruşinos ceea ce se întâmplă.
La Torino şi la Paris până şi la ora asta (4 dimineaţa) stau mii de români în faţa ambasadelor şi sunt alungaţi de către jandarmi, ca nişte infractori, cu gaze lacrimogene, deşi nu au greşit cu nimic, doar cer să li se respecte un drept constituţional.
Guvernul Ponta, ruşine! V-aţi bătut joc de oameni două tururi de alegeri la rând (şi nu numai), în speranţa să mai furaţi nişte voturi. Cât de egoist şi inconştient!
Afară cu voi din parlament! Ne trataţi inuman şi ne faceţi ţara de ruşine!
Cum a zis Ponta azi, poporul are întotdeauna dreptate.
Păi, poporul nu va vrea, ci v-ar vrea mai degrabă la puşcărie. Fiţi democraţi adevăraţi, aşa cum pretindeţi, şi respectaţi-i dorinţa, măcar pe ultima suta de metri!
Subscrie cineva?

89 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

"Tatiana Niculescu Bran va fi purtătorul meu de cuvânt ca Președinte al României, începând cu data de 21 decembrie. Lista integrală a echipei care mă va însoți la Cotroceni va fi dată publicității săptămâna viitoare."

https://www.facebook.com/......4982414422

Pare o alegere inspirată.

http://www.hotnews.ro/......hannis.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tatiana_Niculescu_Bran

Despre cărți și film ("După dealuri"):

- http://youtu.be/IzJec1LC5yU
- http://youtu.be/GVYdGr41Pzw
- http://youtu.be/cJHdkIks4uk

- http://www.imdb.com/title/tt2258281/
- http://youtu.be/QVQdeIyCB68

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Chiar daca au fost piedici, am aratat ca suntem un popor unit atunci cand vrem sa obtinem drepturile noastre, am cerut si am luptat si in '89 dar din pacate a fost din rau in mai rau.
Astazi am dat votul si acordam inca odata increderea noastra si speram ca vom rasufla usurati, nu vrem moaca, nu vrem pomeni, dar vrem sa traim decent, copilasii nostri sa aiba locuri de munca, sa mergem la medici fara sa ne mai fie frica si sa faca in asa fel sa nu regretam ziua de 16 noiembrie 2014!
Cat despre Ponta sa isi dea singur demisia, ori sa fie tras la raspundere, ma cam indoiesc. important ar fi sa vedem faptele, ca de vorbe si promisiuni suntem satui de 24 de ani.
O zi bunahappy

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu cred ca guvernul va demisiona cel putin pana i se termina mandatul.Iar actualul presedinte mai sta in functie cam pe la 20 decembrie.

S-a cerut in repetate randuri prelungirea orei de votare in diaspora avand in vedere exprienta din turul intai.Si nu am inteles de ce au fost refuzati.
Totusi prezenta la vot in strainate a fost uriasa
http://www.realitatea.net/......71911.html

| Inferno a răspuns:

Interesant este faptul ca desi Ponta a utilizat toate armele de manipulare in masa, de la televiziuni pana la biserica, tot a pierdut. Asta dovedeste o maturitate intelectuala surprinzatoare a cetatenilor.
Ponta nu isi va da demisia asa cum nu si-a dat-o nici dupa ce a plagiat, cu toate ca atunci mai si declarase ca o va face.
Genul asta de oameni, cand prind o functie mai inalta nu nu isi mai dau drumul nici in ruptul capului.

Cred ca ma imbat de fericire daca isi mai da si demisia.

| NOname explică (pentru Inferno):

: )) Ne îmbătăm toţi.
Da, ai dreptate, Inferno. Ponta nu este genul de om care să aibă mustrări de conştiinţă şi simţul penibilului. Ne-a dovedit de mii de ori că nu are ruşine (tipic pentru un sociopat).

Dacă psd-iştii au fi jucat corect, fără hoţii, minciuni şi manipulări ticăloase, ar fi câştigat cam cu 90% Iohannis, dacă nu mai mult. Dar şi aşa, indiferent cât au furat, tot dreptatea şi-a luat revanşa.
Este o realizare fantastică pentru români, care în majoritatea sa nu s-au lăsat păcăliţi şi s-au mobilizat grozav de bine. Un fenoman spectaculos, de importantă istorică. Sunt mândră de noi.

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

"Interesant este faptul ca desi Ponta a utilizat toate armele de manipulare in masa, de la televiziuni pana la biserica, tot a pierdut. Asta dovedeste o maturitate intelectuala surprinzatoare a cetatenilor."
Maturizare!? Nici vorba, manipularea subtila a electoratului in special 18-30 ani care nu prea votau de regula. S-a speculat la maxim chestiunea cu diaspora care de regula votau foarte putinii si s-a intamplat ce stim in primul tur. Apoi a inceput marea manipulare pe Facebook si din lupta impotriva lui Base s-a transformat impotriva lui Ponta care nu a dus la nimic. Ponta trebuia scos de la guvern mai tovarasi ca acolo sunt banii nu la presidentie, aici poate sa fie si o tufa cu care ne-am si ales, Johanis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

laughing)
Ma intriga cum zic toți ca și-or luat tara înapoi dar tot ala e prim ministru. De unde și-or luat-o? De la Base care e si in spatele ăstuia si a blondei? Nu prea se leagă pentru mine. In fine, o șansă a fost si au ratat-o. Asta e. Sa fie sănătoși cu toții!
P.S. sper sa facă UE presiuni serioase asupra lui Ponta. Ca altfel...
E de coma ce se întâmpla!

| NOname explică (pentru Hombre):

Stai liniştit, Hombre, că zilele lui Ponta în Guvern sunt numărate. Iar chiar dacă printr-o minune ar rezista până în 2016, tot sunt mai acceptabili 2 ani (cu un Ponta relativ potolit), decât 5-10 ani a unui singur partid (cu tendinţe comuniste) în frunte cu Ponta la guvernare.

Mi-e că limpezimea din capul vostru e doar închipuită. Se vede că aţi fost manipulaţi şi staţi foarte slab cu informarea şi analiza obiectivă.
Na, mă rog, nimeni nu-i perfect.
Caprele să fie sănătoase!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Hai Hombre sa demonstram si noi ca niste oameni normali in Piață Universității! Nu vezi ca zic ăștia ca suntem manipulați si cu creiere spalate? De parca-s eu in strada si pe net (mai ales in campanie electorala) sa ma dau in spectacol. Acum ce fug de tv si fb ca mi s-a luat de cum i-a apucat politica pe toți redușii...
P.S. Tu ești de fapt trist ca or gonit-o pe blonda aia buna pentru toată Romania. Hai recunoaște! laughing)

| Inferno a răspuns (pentru Hombre):

Da,sigur, "manipulare".
Imi place ca atunci cand nu stim modul in care se realizeaza aceasta "manipulare", pentru ca nu exista unul,ii spunem "manipulare subtila".
Subtil e un termen care ne poate scapa de multe argumente.

Dar te intreb,cum s-a realizat aceasta "manipulare subtila",despre care vorbesti?

"S-a speculat la maxim chestiunea cu diaspora..."

Care chestiune cu diaspora? Ca nu au avut timp oamenii sa voteze? Sunt nevoit sa te contrazic in acest sens, nu s-a speculat, ci s-a informat.

Daca exista o manipulare pe Facebook atunci vorbim de o automanipulare, intrucat nu ACL-ul e autorul. Pur si simplu tinerii au simtit nevoia sa-si exprime parerea. Ca vorbim de un feedback manipulativ, asta e alta problema. Este un fenomen psihologic, nu politic.

| Hombre a răspuns (pentru Inferno):

In 2009 s-a intamplat acelasi lucru la votare in Madrid, Paris, Torino, Londra, Roma etc Atunci au votat 95 000 iar multi nu au reusit voteze, la fel au avut loc ciocnirii cu autoritatile si diaspora nu a mai sarit de cur in sus ca acum.
Nu a fost automanipulare, cei mai multi probagandisti pe facebook sunt cei de asa ziz dreapta, basistii la care sau alaturat si liberalii. Generatia 18-30 ani a fost intocxicata cu pericolul comunist (dupa 25 de anii, sa mori de ras) si au reactionat ca atare. Fenomenul psihologic e folosit din plin de catre politicieni pentru manipulare.

| NOname explică (pentru Hombre):

Când ţi se încalcă un drept constituţional şi eşti obligat să stai la cozi ceauşiste ore în şir, când mai toate televiziunile naţionale transmit doar ceea ce vrea partidul, când eşti minţit cu neruşinare şi ţinut în întuneric, etc, nu e niciun fel de intoxicare, propagandă, iluzie, chiar eşti tratat ca pe vremea comunismului, semnele căruia orice om inteligent recunoaşte de la o poştă. Iar faptul că astfel de nereguli o fi existat şi în trecut, nu este o scuză, mai ales că de data asta problema a fost creată intenţionat de psd-dişti şi deşi puteau, nu au vrut să o rezolve, din disperarea de a mai ciuguli nişte voturi, pentru a câstiga alegerile (dar tot degeaba).

http://www.tpu.ro/......ut-el-i-a/

Niciodată nu am fost fana lui Băsescu, nu l-am votat, nici nu i-am urmărit activitatea, nu m-a interesat niciodată în mod deosebit, mă lasă rece; şi oricum, Băsescu e de domeniul trecutului. Aşadar, cu atât mai mult, toate acuzaţiile de "băsism" mi se par bizare, infantile, la fel şi alimentarea voastră a urii faţă de acest personaj, ca şi inexistent, pe care Ponta cu ajutorul antenelor şi româniilor-tv v-a făcut să o transferaţi pe săracul Iohannis, care nici nu vrea să aibă de a face cu Băsescu.
Iohannis este cu totul alt om, din alt aluat, are cu totul alte idei şi principii şi mai degrabă Ponta este "progenitura" lui Băsescu, căruia îi şi seamănă ca stil, pentru că i-a absorbit ca buretele apucăturile. Iohannis, în schimb, nici dacă i-ar fi prieten şi nici dacă ar fi el cel ales de Băsescu pentru funcţia de prim-ministru, tot nu ar fi putut fi acuzat de vreo asemănare cu acesta. Este un om diferit, un om corect şi vertical, nu un maimuţoi sau o marionetă. Băsescu&Ponta şi Iohannis se află la poluri opuse.

Încercaţi să vă detaşaţi treptat de prejudecăţile care v-au fost induse şi să-l priviţi pe acest om cu noi ochi... obiectiv, pentru că merită!

| Teardrop a răspuns (pentru Inferno):

Ceea ce demonstrează este că, în sfârşit, copii din discursul Regelui Mihai au crescut, şi au ieşit în stradă. Cuvinte înţelepte: "Nu văd România de astăzi ca pe o moştenire de la părinţii noştri, ci ca pe o ţară luată cu împrumut de la copiii noştri".

Iohannis a devenit o emblemă a schimbării şi un reprezentant al tinerilor. Are puterea pe care n-a avut-o până acum nici un preşedinte.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

E cam simplu, nu m-a prea interesat subiectul, asa ca spun pe scurt, fara surse, poate tu le stii (daca ma adresez cu dumneavoastra/dumneata, nu mai esti hombre tongue). Poanta a afirmat ceva urat referitor la romanii din afara tarii, si era clar ca o sa voteze impotriva lui, de asta a facut tot ce a putut ca sa-i impiedice sa isi exercite dreptul castigat cu sange de altii, si probabil si de ei daca ar fi nevoie, si bineinteles ca asa doar i-a enervat, asa ca in 16 au mers la sectii si cu 10 ore inainte (de asta au votat atatia, nu ca a facut "Mele" nu stiu ce, cum se lauda). Si era simplu sa rezolve problema cu o ordonanta de urgenta, aceeasi chestie pe care a folosit-o ca sa dea 6 milioane de lei unor biserici din tara, trei la numar.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Ce-am gasit. http://capitalismpepaine.com/......-diaspora/ In cazul asta, e de inteles de ce oamenii au mers la vot si au tinut neaparat sa voteze.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Detergentul Tonta - spală creiere slabe minunat!hee hee

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Ooooo, apropo de spalat creiere >:) https://ro.stiri.yahoo.com/......00593.html Imi place partea asta "Din programele difuzate în ziua votului de Antena 3 şi România TV, membrul CNA deduce că publicul lor ţintă este considerat "un public credul şi fără minime posibilităţi cognitive, altfel nu se poate explica violenţa dezinformării şi modalitatea în care au fost realizate emisiunile – sub limita mediocrităţii"."

http://www.petitieonline.com/......ui_antena3

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Ce nesimţiţi... Dar bine că nu o să le meargă la nesfârşit.

"Membru CNA: Antena 3 şi România TV, cea mai mare manipulare şi fraudare a votului în ziua alegerilor.

Am asistat duminică la cea mai mare manipulare şi fraudare a votului de către două televiziuni licenţiate - Antena 3 a lui Dan Voiculescu şi România TV a pesedistului Sebastian Ghiţă - care "şi-au arătat capacitatea de dezinformare şi manipulare, îndeplinindu-şi astfel ţinta existenţei lor", a afirmat duminică seară, în cadrul unui comunicat de presă, Valentin Jucan, unul dintre membrii Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA).
"Au fost difuzate informaţii mincinoase, filmări regizate cu camera ascunsă, reportaje mincinoase de la secţiile de vot din străinătate, declaraţii ale politicienilor cu unic mesaj de susţinere a unui anumit candidat, acuzaţii neprobate privind fraudarea votului din diasporă, atacuri la persoană, intervenţii ale moderatorilor care îndeamnă la vot în favoarea unui candidat, instigări la ură pe criterii etnice. Este fără precedent ceea ce s-a întâmplat astăzi în spaţiul audiovizual, normele legale fiind încălcate sever aproape în fiecare minut de emisie, moralitatea publică fiind şi ea batjocorită", a declarat revoltat Valentin Jucan.
În viziunea acestuia, Parlamentul României, prin actuala majoritate politică, este direct responsabil de aceste atacuri concertate la libera formare a opiniei şi la informarea corectă a publicului.
Din programele difuzate în ziua votului de Antena 3 şi România TV, membrul CNA deduce că publicul lor ţintă este considerat "un public credul şi fără minime posibilităţi cognitive, altfel nu se poate explica violenţa dezinformării şi modalitatea în care au fost realizate emisiunile – sub limita mediocrităţii".
CNA va trebui să analizeze, în prima şedinţă publică, întreaga desfăşurare a zilei de alegeri, din punct de vedere audiovizual, cu precădere la posturile Antena 3 şi România TV, posturi care, în aceste condiţii, ridică mari semne de întrebare în legătură cu posibilitatea păstrării licenţelor audiovizuale, susţine Jucan.
"Dacă CNA nu va tranşa cu corectitudine gravele încălcări ale legislaţiei, va fi complice cu fraudarea alegerilor şi cu distrugerea credibilităţii presei audiovizuale. Aceste posturi nu mai reprezintă de mult timp jurnalismul liber, declaraţiile lor de credinţă formulate la momentul solicitării licenţei audiovizuale fiind transformate în simple lozinci. Servilismul politic nu are ce căuta într-o presă liberă a unui stat democratic", a fost concluzia acestuia.
Românii sancţionează posturile TV în stradă
După vot, oamenii au ieşit în număr mare în stradă pentru a sărbători înfrângerea lui Victor Ponta. La un moment dat aceştia au început să-şi manifeste revolta faţă de modul în care postul lui Dan Voiculescu, care este condamnat la 10 ani de închisoare pentru spălare de bani, a prezentat evenimentele din jurul alegerilor prezidenţiale.
"ANTENA 3, NIŞTE DERBEDEI! - aceste cuvinte sunt scandate de mii de oameni, la Bucureşti în Piaţa Universităţii, la Cluj, la Braşov şi în alte mari oraşe. Gâdea, Badea, Ciuvică, Ursu, Dumitrescu, Stancu, Stoicescu, ce părere aveţi? Este pentru prima dată de la Revoluţie încoace când românii conştientizează şi protestează masiv împotriva unor manipulări mizerabile. Şi este tot prima dată când mii de oameni protestează împotriva unui post de televiziune", a mai precizat Valentin Jucan.
"Din CNA: Popescu, Mititelu, Trepcea, Georgescu, Cristea, Gubernat, Turos, vă place ce aţi creat? Sunteţi mulţumiţi de acest spaţiu audiovizual pe care l-aţi moşit? Nu simţiţi puţină ruşine când vedeţi reacţia românilor? Nu simţiţi jenă când vedeţi că aceste televiziuni pe care le-aţi protejat politic ani de zile, fără să aplicaţi legea, sunt decredibilizate de manipularea şi minciunile pe care le folosesc? Mergeţi, stimaţi colegi, în Piaţa Universităţii şi spuneţi românilor cine sunteţi şi ce faceţi. RUŞINE!", a mai adăugat acesta.
Un exemplu sugestiv
În timp ce zeci de mii de români din Diaspora stăteau din nou la cozi de kilometri pentru a vota, televiziunile RomâniaTV şi Antena 3, susţineau că secţiile de votare sunt goale.
Antena 3 a prezentat imagini din care rezultă că n-ar fi nicio problemă cu votul în străinătate, în timp ce pe burtiera emisiunii de ştiri scria: "Secţii de vot goale în străinătate", potrivit Hotnews.ro
În acelaşi timp, RomâniaTV acuza că "basiştii" fraudează votul din Diaspora şi afişa pe burtieră titluri de genul "Basiştii, înghesuiţi la o secţie, restul sunt goale"."

http://bit.ly/1wUtbC1

Ador când se face dreptate.

"In atentia CNA, ridicarea licentei postului antena3."

http://www.petitieonline.com/......ui_antena3

Semnat!

Abia aştept să li se retragă licenţele. Prea mult şi-au făcut de cap.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

"Poanta a afirmat ceva urat referitor la romanii din afara tarii, si era clar ca o sa voteze impotriva lui..."
- "Ca nu platesc taxe in Romania;
- Ca nu traiesc pe pielea lor consecintele votului (deci de ce sa-i lasam sa voteze?).
- Ca nu-si iubesc nici macar familia, d-aia si-au parasit copiii, de care e obligat sa aiba grija Statul roman;
- Ca sunt in majoritate hoti si prostituate (deci votul lor oricum n-ar trebui luat in seama, ca n-au "fibra morala", ca PSD-istii)."

Orice politician stie ca astfel de mesaje inseamna sinucidere, dar daca cineva are grije sa le strecoare in numele tau figura poate tine si asa s-a si intamplat. Nu exista nicio declaratie publica si nici cu camera ascunsa sa demonstreze cele spuse si nici Joahnis nu le-ar crede. Asta e manipulare si nu singura, jos comunismul, daca castiga Ponta vin comunisti la putere, vin rusii, vin chinezi si tot felul de tembelisme care la un electorat foarte tanar si imatur tine.
1-Marea greseala a lui Ponta si PSD a fost lipsa posibilitati de vot a diasporei(desi stia ca in 2009 s-a intamplat acelasi lucru la votare in Madrid, Paris, Torino, Londra, Roma etc) controlata mai bine de PDL-isti si Base.
2-Lipsa mesajelor lui Ponta catre electoratul 18-35 de ani grosul internautilor controlat de PDL unde are cei mai multi simpatizanti si manipulatori.
Conflictul dintre autoritati si romani din diaspora din primul tur a influentat pe buna dreptate o mare parte din romanii din tara si asta a facut ca la vot sa se prezinte multi dintre cei dezinteresati si multi si-au schimbat optiunea de vot din primul tur. Deci putem spune ca Ponta si-a rupt gatul cu mana lui.
Linckul pe care l-ai postat e de prost gust si e o forma de manipulare jegoasa.
Hai sa-ti dau ceva sa lecturezi.
http://ex-blank-page.blogspot.ro/......-care.html

| Mădă0611 a răspuns (pentru Hombre):

Nimeni nu i-a pus vorbe in gura cand a fost filmat, a zis ca "admiră Partidul Comunist Chinez pentru felul în care şi-a condus poporul pe calea socialistă".
Marea greseala a lui Ponta e ca e un mega ipocrit, mitoman, iar astia odata prinsi, nici daca ar avea intentii bune nu mai sunt crezuti. E de 2 ani prim ministru, fix in noiembrie 2014 s-a apucat de majorat una si alta, prin oct de dat bani bisericilor, "mandri ca suntem romani", si-i lasa pe rusi sa isi bata joc de noi, 230 de milioane de euro sunt multi bani, n-a fost de acord cu respingerea legii amnistiei si gratierii, cand a vazut ca n-a fost ales, hopa, e. Ma rog, nu e ceva interesant pentru mine daca nu e amuzant, voiam doar sa iti reamintesc de unde ura "strainilor" romani pentru el.

Numai manipulari, maine-poimaine aflam ca ACL i-a manipulat si pe aia de la latrina3. Poanta a zis ceva despre cei din diaspora, cineva din afara mi-a dat link-ul inainte de alegeri, cand nu ma interesa deloc politica, tu trebuie sa stii ce a zis.
"Dacă în spatele lui Iohannis se afla o adunătură de găinari preocupați cu intrigi ieftine și conduși de aspirații mult peste potențialul lor genetic" laughing zise gainareasa sefa.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

"Nimeni nu i-a pus vorbe in gura cand a fost filmat, a zis ca "admiră Partidul Comunist Chinez pentru felul în care şi-a condus poporul pe calea socialistă".
Pentru cine stie cat de cat putina politica nu se leaga de afirmatia asta, omu' era acolo din interes pentru Romania. Ce trebuia sa spuna "Bai netotilor pana cand o ardeti cu comunisti la putere?" Cand te duci in vizita respecti regula casei mai ales cand ai si interes si se fac compromisuri.Insa Ponta aici a avut dreptate, intr-adevar China si-a condus poporul bine pe calea socialista drept dovada ascensiunea economica si e a doua putere financiara a lumii, pana si americanii se imprumuta la ei. Deci...
" si-i lasa pe rusi sa isi bata joc de noi"!?
Basescu ii lasa daca ti se pare ca-si bat joc de noi, el are combinatii cu ei la ALRO Slatina la Gazprom etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Hombre, eu am fost acolo când Basescu a refuzat Qatarului sa facă terminal de gaz la Constanta pentru a facilita parcursul Rusiei in sensul asta. Dar nu e vorba de Basescu, e vorba de Ponta. Nici el nu e pentru Romania si cetățeni, la fel cum nici Iohanis nu e si nici un alt politician. Ăștia sunt pentru altele, sunt ridicați si susținuți, băgați la înaintare etc. Ponta este unul dintre ei. De ce sa nu admitem? Facem la fel ca trăncănăii ăștia turbați (drept ca n-au altceva mai bun de făcut pe vremea asta) din ambiție ca iete s-a luat careva de curul meu sau al tau. Sa stea si să-l pupe-n dos pe Iohanis daca atâta minte au. Nu știi ca nu ai pe cine sa convingi indiferent de argumente?
Adevărul este ca oamenii aveau nevoie de un parfum de speranță. Nu vezi ca asta le era nevoia de fapt? Nu un trai mai bun, nu justiție dreapta, nu salarii mari, nu reducerea taxelor etc. De o boare de speranță si atât! Au primit-o. Ma bucur pentru ei. Aproape ca îmi pare rău ca am deschis gura si nu i-am lăsat așa.
Mai dă-i încolo ca n-ai cu cine! Același trio care are nevoie de un scop in viață de ani de zile si se iau de viata altora.
Sănătate si virtute si sa dea Dumnezeu sa aveți ce... stiti voi!

| NOname explică (pentru Hombre):

Hombre, la cât de pornit erai mereu pe comunism şi comunişti, mă miră că ai ajuns să aperi un om şi un partid cu evidente tendinţe comuniste.

Chiar aşa de rău suceşte minţile ura pe "Base"? (că de la ea vi se trage toată aceasta subiectivitate exagerată; vedeţi în Ponta omul care v-a apărat de "Base", aşa că închideţi ochii la toate mizeriile lui, aşezându-l pe un piedistal)

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

" ai ajuns sa aperi un om si un partid cu evidente comuniste"
Esti in totala eroare, unde ai vazut tu ca ii apar pe comunisti si pe Ponta? Unde dracu mai vedeti voi evidente comuniste? Analizeaza guvernarea lui Ponta si spune daca vreo masura luata de el e de sorginte comunista? Voi sunteti dilii la cap. Puteti sa spuneti ca guvernarea Ponta e un esec datorita faptului ca masurile luate nu corespund cererilor populatiei, nu se reflecta in realitate, sunt masuri care avantajeaza doar un grup (baronii), lipsa de viziune si aplicarea unui program de masuri pe termen mediu si lung( lipsa totala in Romania) etc. De ce faptul ca il ridiculizez pe Johanis te face sa crezi ca sunt simpatizantul lui Ponta si gasca lui?
Cum pot sa nu-mi pun semne de intrebare despre "prea curatul" Johanis care la conferinta de presa imediat dupa gastigarea alegerilor va multumit Blaga si cu gasca lui de infractori, nu i-ai vazut sau era ceata? Pai daca la doi ani dupa ce abia am scapat de asasini economici PDL-isti+Base+Udrea+Macovei+MRU acum deja sunta in spatele lui Joahanis atunci sa va spalati voi pe cap cu el, mie deja mi-a provocat greata.
Johanis nici nu a depus juramantul de presedinte si deja se comporta ca un stapan, a inceput sa de-a ordine parlamentului, partidelor, deja tipul a scapat pe aratura din prima.
Ma crucesc cand va citesc pe aici ca va considerati de dreapta si voi habar aveti cu ce se mananca. Singurul partid care a fost de dreapta a fost PNL care prin prostia si cretinismul catorva dobitoci la terminat, a fost inghitit de PDL-isti-vopsiti peste noapte PD-Partidul Democrat, apoi vopsit peste noapte PDL- Partidul Democrat Liberal, frectie la picior de lemn. Pentru stiinta ta, aceste lepadaturi PDL-iste isi are originea in Fostul FSN acolo unde era si actualul PSD-Ponta. Si atunci care sunt mai comunisti dintre ei? In ceea ce ma priveste eram simpatizant PNL care acum e divizat si in aceasta situatie sunt fara suport politic. Iar pentru informarea ta corecta am convingeri monarhiste ceea ce inseamna ca sunt departe de comunisti.

| NOname explică (pentru Hombre):

Tare încăpăţânat omuleţ mai eşti...

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

...plus admiraţia lui Ponta nu faţă de sistemul economic chinez, nu faţă de posibilitatea de colaborare în ceea ce priveşte comerţul, ci faţă de Sistemul Politic Chinez! Admiraţia pentru care ai încercat să-i cauţi scuze, ignorând toate evidenţele.
De aici ce să înţeleg?

...deci nu faptul că te iei de Iohannis (în mare parte gratuit) ridică semne de întrebare, ci faptul că ţi se buşeşte gândirea critică, când vine vorba de Ponta, PSD şi tendinţele lor comunist-dictatoriale, faptul că încerci să le iei apărare, să le cauţi scuze, deşi nu au.

| sabin89 a răspuns:

Poate că și scrisoarea lui Liiceanu o fi contribuit cu ceva. Zic și eu.

| NOname explică (pentru sabin89):

Da, probabil. Cred că a contat contribuţia fiecăruia în parte, oricât de mică. Unită ne-a făcut atât de puternici, încât am putut calcă în picioare mafia comunist-psd-istă, indiferent cât de murdar a jucat.

| SkyPilot a răspuns:

Felicitari, Romania! Ati dat impostorului ce merita! Va fi fortat sa demisioneze, cariera lui politica este incheiata.
De acord: Ion Iliescu la puscarie pentru cele doua crime de genocid.
Ponta si Meliciu Felescanu si ei la gherla!
Ar trebui sa trimitem scrisori de protest la toti oamenii politici si de presa din tarile civilizate impotriva Penalilor Stalinisti Delicventi si a pontanacului!

| NOname explică (pentru SkyPilot):

Adevăr grăieşti! : ))
Toţi cei care au sabotat alegerile şi au impresia că îşi vor încălzi în continuare fundurile nesimţite în scaunele parlamentare, se înşală amarnic. Nu vor scapă aşa uşor.

http://youtu.be/04854XqcfCY

| Alcyon a răspuns:

Un om cu bun-simt si-ar da demisia imediat. Ponta a demonstrat insa de nenumarate ori ca-n vocabularul lui nu exista cuvinte precum educatie, respect, sinceritate sau onoare. Prin urmare, nu cred c-o sa scapam de el prea usor. Se va tine cu dintii de scaun, in modul care-i e caracteristic.

| NOname explică (pentru Alcyon):

Este înălţător să văd câtă lume l-a citit şi l-a citi bine.
Nu mai suntem o turmă de creduli, pe care îi poţi spăla pe creier cu antene şi un litru de ulei. Societatea românească s-a maturizat mult.
Respect tuturor celor, care nu s-au lăsat îndoctrinaţi sau cumpăraţi şi au luat atitudine, scriind istorie!

| Jardelin a răspuns:

Subscriu in totalitate la ce ai spus, cu o mica mentiune, că trimiterea la puscarie trebuie să se faca pe baza unor dovezi corecte si solide, altfel persecutarea adversarilor politici se va transforma in vendetă politica.

E bine sa ne păstrăm luciditatea, sa nu fim patimasi si sa fim drepti, corecti si oameni de caracter pentru a da acestei tari un nou suflu, al corectitudinii. Daca nu vom fi asa, vom fi asemenea lor, a celor in fata carora am obtinut prima mare victorie.

Intotdeauna in viață este bine sa fim corecti si drepti pina la capăt, chiar si atunci cind avem in mînă puterea, puterea de a face orice, chiar și rău!

| NOname explică (pentru Jardelin):

Am spus că poporul i-ar vrea mai degrabă la puşcărie, nu că de mâine îi băgăm la răcoare, fără o judecată corectă, ca nişte comunişti (mai ales că dreapta apără o justiţie independentă, apolitică, liberă şi echidistantă). Ideea e că nu-i mai vrem în Guvern şi ar fi cazul, după principiul democratic - "majoritatea hotărăşte" - pe care ei pretind că îl respectă, să demisioneze, să nu fie măcar o dată ipocriţi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Trimiterea lui Ponta la pirnaie se poate face in 5 minute. Ai declarat ca bagi accize pe carburant pentru drumuri? OK. Ai declarat dupa aia ca de fapt nu i-ai folosit pentru drumuri? OK, bulau! De lucrarea de diploma si copy-paste nu mai zic...

| NOname explică (pentru KodrutZ):

Da, motive sunt destule, dorinţa să fie.

| ALGator a răspuns:

Aspectele penale pot fi abordate mai intîi si relativ fara dificultate.
Responsabilitatile neîndeplinite ale factorilor din guvern pot fi si ele identificate si se pot discuta masuri. Aici arbitrariul e sensibil mai mare. Probabil se va intimpla, dar nu va fi o avalansa de demisii, demiteri si executii. Si poate nici nu e cazul. Riscul este ca atunci cind incerci sa faci doua lucruri dintr-o data (instalarea presedintelui, a echipei, si definirea progarmului de lucru - care ar avea prioritate) ies amindoua proaste.
Dorintei de razbunare, chiar daca e justificata, trebuie sa-i primeze graba de a incepe cu ceeace s-a cucerit. 4 ani trec imediat. Nu se stie (dar unii stiu exact) la ce lovituri va fi supus noul presedinte si o parte din energia lui se va consuma cu asta.
E graba sa se puna bazele lucrului bine facut.
Apetitul pentru punitiune este apanajul vechilor tipuri de guvernare.
Asa cum l-am perceput pe KI, este personalitatea care are curaj sa recunoasca ca nu le stie pe toate (le va afla cu ajutorul echipei - apropo, stie cineva cine e Echipa?). O alta forta a lui consta in aceea ca nu s-a sinchisit, asa cum i s-a reprosat, sa intre in ring cu adversarul in dezbateri TV.
A facut-o prin ricoseu. Forta lui au fost cele 10% in plus date de votanti (bolovanul aruncat in sus de Ponta si care i-a cazut chiar lui in cap) si nu muschii de mascul alfa.
Asta e parerea mea de instigator. Nu sint specialist, slava Domnului, asa ca ma astept sa vina altii sa lumineze mai bine aceasta discutie.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Apropo de puscarie, mai important decit pedepsirea erorilor de organizare (deliberate sau nu din campanie) ar fi deblocarea si punerea in functiune a bandei rulante a anticoruptiei. Aici intra desfiintarea imunitatilor.
Asta va duce implicit si la punerea la punct a altor abateri ale guvernantilor.
La fel de important este, bazat pe feedbackul din campanie, sa se treaca la reformarea aspectelor tehnice ale sistemului electoral (vot prin corespondenta si - nu "sau" - on line, flexibiliate in alegerea localurilor, implementarea adevarata, nu simulata a CNP-ului, care este un instrument extrem de puternic dar ignorat sistematic de administratia româneasca - in scopul tinerii in sah a populatiei si obtinerii de foloase pentu clientela).

Genul acesta de masuri vor fi toate bumeranguri care odata obtinute vor ricosa si vor realiza si dorintele expuse prin prezenta intrebare. Dar e graba, nu e timp de hirjoneala a pisicii cu soricelul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai timp, sa citesti asta:
http://nuvotati.wordpress.com/
;)

| AdrianaBacescu a răspuns:

Bravo lui Iohannis bine ca a castigat, mai bine nu a castigat gasca lui Monta
Felicitari, Romania cu drag si al lucrului bine facut.

| Teardrop a răspuns:

Manifesturile din orașe precum Cluj au avut mare importanță. Le-a fost frică să mai fraudeze. Ne punem acum încrederea în Iohannis. Cu toate că sunt tânără, am studiat regimurile celorlalţi preşedinţi ai României, din 90 încoace. Şi pot să susţin că Iohannis e singurul căruia i-aş strânge mâna.

Iohannis are şansa să apară ca un erou în faţa istoriei şi a poporului. Ne-am pus, şi ne punem încrederea în el. Nu trebuie să schimbe sistemul. Trebuie doar să apară ca o emblemă a schimbării.

| NOname explică (pentru Teardrop):

"Iohannis e singurul căruia i-aş strânge mâna.

Iohannis are şansa să apară ca un erou în faţa istoriei şi a poporului."

De acord, Teardrop.
Domnul Iohannis este primul preşedinte pe care îl pot respecta şi în care pot avea încredere şi cred că mulţi simt ca mine... vorbesc din mii de comentarii pe care le-am citit până acum; lumea în marea sa majoritate chiar pare să-l placă şi este o simpatie, o admiraţie şi o speranţă sinceră.
E mare lucru.
Demult nu a existat respect şi speranţă în România.

| Teardrop a răspuns (pentru NOname):

Așa e. De PREA MULT timp nu a existat respect și speranță în România. Schimbarea începe de la fiecare dintre noi. Și schimbarea o vom aduce noi, generația tânără, nu cea bătrână (aka susținătorii lui Ponta...). Sper doar că Dnul Iohannis conștientizează CE A DEVENIT. Pentru că acum, mai mult decât președintele României, este un simbol al schimbării. Sperăm că va ști să profite de asta. Și că încă odată, un cetățean cu rădăcini nemțești, ne va scoate de rahat.

| NOname explică (pentru Teardrop):

Într-adevăr. : )

| Skylimit a răspuns:

Buna dimineata! Parerea mea este ca toti sunt niste hoti. absolut toti. Si cand spun "toti" ma refer la toate persoanele politice si la toate partidele.Dar hadeti...sa lasam ceva timp si sa vedem ce reuseste acest personaj adorat de toata lumea din senin pe nume "Klaus Iohannis". Repet ca aceasta este parerea mea, chiar daca nu ma pricep la treburi din-astea pentru ca am numai 15 ani.

Va doresc o zi de luni excelenta!

| eduard1 a răspuns (pentru Skylimit):

-un prim lucru care trebuie făcut este să nu mergem cu sacul la pomul lăudat.
-Preşedintele României are puţine atribuţii şi alea, majoritatea, în polică externă.
-Totuşi poate determina direcţia în care se mişcă anumite lucruri.
-În legătură cu meciul Ponta versus Iohannis a fost foarte important să nu ajungă absolut toată puterea în mâinile unui singur partid. Plus incredibila, uluitoarea şi nesimţita bătaie de joc, pe faţă, a PSD-ului.
-Vad ca multi au inghitit aia cu "sa fie liniste in tara". N-are cum sa fie liniste. Sunt atatea lucruri de discutat. Atatea contraziceri si dezbateri, atatea lupte de dus si adevaruri dureroase de spus.
Linistea in tara ar fi acum ca un pres colorat tras peste o groaza de gunoaie.
Momeala asta cu "linistea" e un calus de catifea peste gura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Skylimit):

Nu s-a votat nici pe departe pentru Iohanis. S-a votat împotriva lui Ponta. Nu vezi ce visează toți cai verzi pe pereți? Tot Ponta e prim ministru. Mare păcat. De-acolo trebuia lăsat sa plece cu orice preț.
Sper macar ca Iohanis sa ne reprezinte mai bine extern (asta e treaba unui președinte, nu balivernele care se spun pe-aici) decat Base si sa nu mai stea nimeni cu fundul la președintele nostru.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

In sfarsit un cap limpede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Si eu care credeam ca vrei sa ma bagi in jacuzzi...

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Mai este doar o singură problemă:internetul nu este de ajuns pentru noi. Dacă vrei să schimbi ceva nu poți să o faci pe internet.Trebuie să faci totul cu ajutorul oamenilor și să îi implici pe toți că degeaba le deschizi ochii câtorva tineri dacă restul oamenilor, adică și părinții lor, tot nu știu ce trebuie să facă. Mulțumesc.

| NOname explică (pentru andreeaaqswdefr):

Îţi înţeleg pesimismul, dar realitatea te cam contrazice. Internetul practic a schimbat rezultatul acestor alegeri (şi nu numai), deci i s-a văzut forţa.

| dgffdf a răspuns:

Buna,in primul rand cred ca cel care merita sa fie președinte era VICTOR PONTA(eu am ales romanul), și in fine revenind la ce ai vrut tu sa zici nu ii dau lui Ponta ABSOLUT NICIO VINA deoarece este vina celor de la ambasada si nu al lui.

| NOname explică (pentru dgffdf):

Te înşeli.
Era în puterea lui Ponta şi a guvernului său să organizeze bine alegerile, în aşa fel ca toţi românii să poată vota sau, cel puţin, să rezolve problemele odată ce acestea au apărut (adăugând secţii de votare sau/şi prelungind perioada alegerilor). De el au depins toate aceste lucruri, erau şi responsabilitatea/obligaţia lui, dar este evident că, fiind un trişor şi un laş lipsit de scrupule, a făcut tot posibilul ca să saboteze alegerile...dar tot nu i-a ieşit figura şi dreptatea a triumfat.

Iar pretextul cu "eu am ales romanul" este de-a dreptul ridicol.

| Crossover1 a răspuns:

Bai, fa. Sa fiu diplomat. O sa iasa tot PSD in 2014. Si o sa mai vorbim. Dar faptul ca fostul presedinte a fost la sediul ACL ce iti spune. Dar ca un membru BEC a fost cu cateva ore inainte de Basescu la sediul ACL ce iti spune. Mai d i mata.

| Dandanache a răspuns (pentru Crossover1):

Susrname, expertule de internet, propasit pe TPU hop inainte de turul 2, cine e membrul BEC care a fost la ACL?