| Gabi0012 a întrebat:

Am 14 ani, in 2 luni 15 si pe timp de vara as vrea sa ma angajez... Am o întrebare.
Se poate sa livrez mâncare sau la o shaormerie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti angaja de la 15 ani dar numai cu acordul parintilor. Daca gasesti locuri de munca, de natura celor indicate in intrebare, sigur ca te poti angaja, se poate livra si pe bicicleta.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod legal, nu! Trebuie sa ai 15 ani si acordul parintilor. asa, la negru, se fac multe.

| queneen a răspuns:

Nu
la 16 ani te poti angaja cu acordul parintilor, nu la 15
asa este legea si prin asta am trecut si eu
nu ai cum sa livrezi mancare fiindca nu ai permis de conducere iar pe jos este imposibil
si nici la o shaormerie fiindca trebuie sa ai experienta si sa te misti repede

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu patronul poate te angajeaza fara contract de munca fiindca cu acte nu te poate angaje nimeni pana nu indeplinesti varsta legala

| Gabi0012 explică (pentru queneen):

Pe bicicleta pot livra

| missunderstoodx a răspuns:

Pentru 14 ani ti as recomanda sa faci ceva usor, nu full time job (plimbat de caini, etc) dar cred ca poti spala vase la un restaurant. succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 15 ani poti sa te angajezi..Mai asteapta 2 luni si cu acordul părinților te poti angaja si sa livrezi pe bicicleta

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru queneen):

CODUL MUNCII
Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.